Letní akciová korekce je tady, Bernankeho QE3 se nekoná

| redakce

Panika mezi investory na začátku června se šířila rychlejším tempem, než jakým oslabuje americká ekonomika. Oči nás všech se tento měsíc zaměřily na šéfa Fedu Bernankeho, zda spustí třetí vlnu kvantitativního uvolňování ve snaze podržet světové trhy.

Býci vs. medvědi

Akciové a nemovitostní trhy, stejně jako americký trh práce, se hroutily v uplynulých týdnech stejně rychle, jako Řekům klesá dluhový rating. Obrat na burzách je však možná částečně způsoben tím, že investoři jen čekali na záminku pro prodej akcií po čtyřech silných měsících z počátku roku.

Mají investoři skutečný důvod ke znepokojení?

Výprodeje v květnu nebo červnu jsou na akciových trzích poměrně častým případem, jen ho tento rok prožívají s větší intenzitou. Na Wall Street lze pro tento jev slyšet mnoho označení - červnové mdloby, sell in May and go away a podobně.

Vlna letošních výprodejů připomínala paniku, která zasáhla trhy v souvislosti s kolapsem Bear Stearns na jaře roku 2008 či pádem Lehman Brothers na podzim téhož roku. Medvědí trend je skutečně znepokojující, ale stále tu je jistá pravděpodobnost, že jde spíše jen o typickou letní korekci po silném "býku" než o počátek další krize.

Strategie Fedu

Investoři doufající, že Bernanke přispěchá znovu na pomoc se třetím kolem kvantitativního uvolňování, spočívajícím v mohutných nákupech státních dluhopisů, se (prozatím) mýlili. Fed sice bude v nákupech dluhopisů v určité míře pokračovat, ale masivní expanzivní program končí tento měsíc, takže se investoři budou muset začít spoléhat jen sami na sebe.

QE3 bude, protože je Bernanke ješita!

Letní korekce akciových trhů navíc Bernankemu hraje do karet, protože zamezí krizi, která by mohla vzniknout, kdyby se po skončení expanzivní politiky Fedu na trhu nenašel pro státní dluhopisy dostatečný počet kupujících. Investoři, vystrašení z nepříznivého výhledu akciových a komoditních trhů, tak budou přesunem k dluhopisům vytvářet novou stabilní poptávku a Bernanke se nebude muset obávat, že až zájem o státní dluhopisy ze strany Fedu vyschne, vyletí úroky vzhůru.

Už nyní se najde spousta investorů ochotných pomoci Bernankemu udržet nízké sazby skrze nákupy státních dluhopisů.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama