Ekonomické otazníky, které je potřeba vyřešit. Například cílová cena S&P 500 je přemrštěná!

| redakce

Faktorů, které v současnosti působí na kapitálové trhy, potažmo na celou světovou ekonomiku, je celá řada. Pokusíme se zaměřit alespoň na čtyři nejpodstatnější otázky, se kterými si dnes investoři nejvíce lámou hlavu. Od počátku června se ptají především na to, co tak závažného (pokud vůbec něco) způsobilo na trzích obrat, a zda jsou nedávné předpovědi většiny analytiků ještě stále platné.

NYSE
  • Bude se světová ekonomika schopna udržet dosavadní tempo a potvrdit, že skutečně vešla do období expanze, které podle zkušeností z historie trvá okolo 4 let?

  • Naplní index S&P 500 očekávání většiny analytiků a dosáhne zisků 95 USD na akcii v roce 2011 a nad 100 USD na akcii pro rok 2012?

  • Představuje cílová cena u indexu S&P 500 na hodnotě 1 450 stále ještě racionální očekávání?

  • Pokud je odpovědí na tři předešlé otázky "ne", znamená to, že nás čeká medvědí trh?

Na VŠECHNY tyto 4 základní otázky zní odpověď "ne". V následujících odstavcích se budeme snažit toto tvrzení zdůvodnit.

Ekonomické oživení není konzistentní

Optimisté stále nesprávně nahlížejí na povahu ekonomického oživení po prodělané krizi. Očekávají opětovný masivní nárůst korporátních zisků, nesprávně vyhodnocují statistiky ohledně zadlužování, zkrátka něco na způsob fatálního omylu z počátku roku 2008.

Tehdy všechna data a hodnotící modely potvrzovaly býčí trend a úmyslně ignorovaly nepřehlédnutelnou nemovitostní bublinu, do nebe volající zneužívání hypoték a exponenciální růst v objemu derivátů.

Svět v roce 2008 a v menší míře i nyní se podobá křehké psychice Kurta Cobaina. Byl talentovaný a světově uznávaný. Navenek působil silně, ale trpěl hlubokými depresemi, které nakonec vyústily v sebevraždu.

Historie se sice nikdy neopakuje doslova, na druhou stranu však lze sledovat stále stejné vzorce.

Druhé dno recese je tady. 10 signálů mluví za vše - 1. část

  • 1
  • 2
reklama
reklama