Nekupujte akcie, dokud nebude další stimul, radí expert

| redakce

Felix Zulauf ze společnosti Zulauf Asset Management v rozhovoru pro Barron's aktualizuje svůj výhled vývoje světové ekonomiky. Než začaly poklesy na akciových trzích, varoval, že konec druhé fáze kvantitativního uvolňování smete letošní akciovou rally ze stolu.

Felix Zulauf

Trhy by se měly pohybovat v pásmu plus mínus 10 %. V polovině roku skončí druhá fáze kvantitativního uvolňování. Jeho "nafouklé" rozvaze to už sice nepomůže, ale negativní důsledek zpozorujeme skrze zhoršenou náladu na akciových trzích.

Ve vzduchu navíc visí další hrozby: Čína bude muset přistoupit k vážnější monetární restrikci a krize eurozóny se stále stupňuje. Optimismus dnes rozhodně není na místě. Co se týče amerických firemních zisků, je jisté, že nezůstanou na tak vysokých úrovních jako v uplynulých kvartálech.

Strukturální nerovnováhy vyústí v řadu globálních problémů, se kterými si centrální bankéři nebudou vědět rady. Zulauf hovoří dokonce o "rozkolu" světové ekonomiky, kdy rozvíjející se trhy budou bojovat s inflací, a vyspělé trhy bude naopak obcházet hrozba deflace, pokud se jim vůbec podaří vypořádat se s dluhovým břemenem.

Budoucnost Evropy

Zulauf nevidí vývoj v Evropě úplně černě, ale upozorňuje na zásadní nevyřešené otázky. Strukturální problémy jsou stále přítomny a politici je zametají pod koberec tím, že přijímají jedno provizorní opatření za druhým. Zatím jim to jakžtakž vychází a možná ještě chvíli bude, ale jednou pohár přeteče a budeme čelit trpké realitě.

Záchrana Řecka jako zástěrka. Pro koho je výhodná?

Ve střednědobém horizontu jde spíše o trh pro obchodníky, ne pro investory. Očekávání zisků jsou přehnaná a profesionální investoři drží mnoho pozic, protože nemají na vybranou. Vrací se i individuální investoři, ale ne s takovou vervou jako v předchozích cyklech.

reklama
reklama