Býčí trh se vrátí. 11 pádných argumentů

| Andrej Rády

Akciové trhy toho od začátku května moc nepředvedly, stále se čeká na to, co s burzami udělá ukončení programu odkupů dluhopisů ze strany Fedu a řešení situace v zadlužených zemích eurozóny. Řada investorů tak prodává a relizuje zisky z akciové rally posledních dvou let. Navzdory dalším nejistotám (americká nezaměstnanost a realitní trh například) ovšem může být ještě lépe. Býci mají v ruce celou řadu trumfů, díky nimž by měli ceny akcií znovu posunout výše.

Býk

1. Firmy jsou přecpané hotovostí

V prvním čtvrtletí držely americké nefinanční společnosti 1,84 bilionu USD v hotovosti, což bylo o 27 % více než na začátku roku 2007, před začátkem finanční krize.

Ano, je jistě skvělé mít dost peněz, ovšem firmy dříve nebo později nechají tyto peníze pracovat lépe než na účtech, například k rozvoji byznysu nebo najímání nových lidí.

2. Pro firmy jsou půjčky superlevné

Úroky dluhopisů jsou nebývale nízko. Není se co divit, že firmy, například Google letos na jaře, často poprvé v historii vydávají korporátní dluhopisy. Nemusejí nabídnout přehnaný úrok, když státní bondy vynášejí historicky málo.

Proč si půjčují, když mají zmíněnou zásobu hotovosti? Například zmíněný Google upsal tříleté dluhopisy za 1,25% úrok. A to je vzhledem k hrozbě inflace v podstatě zadarmo.

3. Spořící účty nemají smysl

Vršit si peníze na účtu se nevyplatí. Roční úrok nad 2 % je považován za zázrak. Dynamický akciový trh je tak jednou z logických alternativ umístění investovaných peněz. Alespoň naděje porazit inflaci.

Světová inflace nabírá na síle

4. Dluhopisy vynášejí minimálně

Symbolem dluhopisového trhu je pro řadu investorů ten desetiletý americký. A jeho výnos se v posledních týdnech podíval až pod 3 %. Německé "bundy" na tom nejsou o mnoho lépe. "Bezpečné" dluhopisy nejsou zajímavé.

reklama
reklama