Investiční tipy pro případ další finanční krize

| František Mašek

Akciové trhy ztrácely několik týdnů. Mírnému oživení v posledních dnech analytici příliš nevěří. Pokud akcie předjímají zhruba o půl roku vývoj jednotlivých ekonomik, jak říká teorie, nečeká nás nic pěkného. Varovná jsou ostatně i vyjádření některých finančních celebrit. Pokud mají pravdu, do čeho má smysl investovat?

Pokles trhu

Obchodníci s akciemi letos vzali heslo "sell in may and go away" skutečně doslova. A je těžké odhadovat, kolik investorů, kteří prodali akcie v květnu či dříve, se hodlá na trh vrátit po prázdninách, s nadějí, že druhá polovina roku bude příznivější než ta končící.

K tradičním chmurným (či realistickým?) prognózám profesora Nouriela Roubiniho (předpověděl finanční krizi) se přidaly i celebrity mezi investory, jako jsou Jim Rogers a Mark Mobius. Ten shrnul svůj názor do jediné věty: Dosud nebyly odstraněny důsledky finanční krize, a tak může přijít další.

Nejistota, kam se podíváš

K podobné předpovědi ostatně stačí i trocha selského rozumu. Vždyť americká a čínská ekonomika zpomalují, japonská je v recesi, Evropská měnová unie – a zdaleka ne jen ona – znovu a znovu řeší problém, co s řeckým dluhem.

"Podle mého názoru existuje v současnosti šedesáti- až sedmdesátiprocentní pravděpodobnost opakování finanční krize," řekl serveru Peníze.cz makléř společnosti Patria Direct Petr Žabža.

Jaroslav Krabec, který řídí hedgeový fond Wood’s CEE Long Short Equity zaměřený na střední a východní Evropu, si pravděpodobnost druhé recese globální ekonomiky či finanční krize netroufá odhadnout. Riziko, že k ní dojde, však v poslední době silně vzrostlo.

O něco optimističtěji působí názor analytika České spořitelny Ľuboše Mokráše, podle něhož by mělo být současné zpomalení globální ekonomiky dočasné. Jeho příčinu vidí v jednorázových faktorech, jako jsou krize na Blízkém východě a japonské zemětřesení. Druhé pololetí by podle něj mělo přinést opětné zrychlení růstu.

Ani Mokráš však nečeká zázraky, protože některé negativní vlivy, například probíhající fiskální konsolidace v Evropské unii a její začátek v USA, neustanou. Stejně jako utužování měnové politiky na rozvíjejících se trzích.

  • 1
  • 2
reklama
reklama