Dividenda pohodlně zaplacená ze zisku? Těchto šest firem ví, jak na to

| Tomáš Poděbrad

Investoři, kteří prahnou po pravidelném zisku, to mají v posledních letech těžké. Jednou z možností, jak si splnit investiční sny, je nakoupit akcie firem, které vyplácejí štědrou dividendu. V některých případech mohou být výnosy z dividend dokonce vyšší než z firemních dluhopisů. Naneštěstí se během posledních let rozhodlo mnoho společností snížit svou dividendu. Některé však zůstaly věrné své dividendové politice. Které to jsou?

AstraZeneca

Farmaceutická společnost, která se specializuje na výzkum léků pro kardiovaskulární, infekční, neurologická a onkologická onemocnění. V roce 2010 měla firma hned deset léků, za které utržila více než miliardu dolarů, například Crestor, Medium a Seroquel. Lék Crestor pomohl tržbám dokonce z 26 procent.

V letošním roce by podle odhadů měla firma vydělat zhruba 7,17 dolaru na akcii. Roční dividenda ve výši 3 dolary na akcii pak představuje výnos zhruba 6 procent. AstraZeneca přitom zvýšila dividendu za posledních 7 let hned 6krát.

AstraZeneca

Lincoln Educational

Firma poskytující vzdělávací kurzy pod záštitou Lincolnova technického institutu. Své služby poskytuje ve 45 pobočkách v 17 státech.

A studentů přibývá. Loni na 32 tisíc z 28 tisíc v roce 2009. To se promítlo do růstu tržeb o 16 procent.

Analytici očekávají, že firma letos vydělá zhruba 1,62 dolaru na akcii. Roční dividenda ve výši 1 dolar znamená výnos 5,1 procenta.

Lincoln Educational
reklama
reklama