HFT: Vysokofrekvenční obchodování může pohořet na svém obrovském rozmachu

| Patria.cz

Dobrá technologie dokáže přinášet dočasnou konkurenční výhodu na finančních trzích stejně jako skvělý plán nebo insider informace. Po několik let to platilo i pro high frequency trading (HFT), strategie založené na vysokorychlostním obchodování se špičkovým počítačovým vybavením přinášející miliardové zisky. Avšak také budící stále ostřejší kritiku za vyvolávání tržní nestability (naposledy ztělesněné loňským květnovým flash crashem v USA) a poškozující "běžné" investory, pro které se vývoj na HFT ovládaném trhu stává iracionálním gamblerstvím.

Počítače řídí velkou část obchodů

Rozšíření HFT až na 60 procent denních objemů v roce 2009 při dnes denně zobchodovaných sedmi miliard akcií na amerických burzách přitáhlo pozornost ambiciózních regulátorů, kteří by rádi "trh" dostali pod kontrolu. Snahy možná přicházejí poněkud pozdě. Podle úvah části zasvěcených totiž právě rozšiřující se dostupnost technologií a pokles jejich ceny, a tedy také rostoucí masovost a blížící se využitelnost "kýmkoli", je tím faktorem, který kouzlu HFT odzvoní.

Příkladem budiž americká burza CME Group. V Auroře poblíž Chicaga buduje datové centrum, které na ploše 130 tisíc metrů čtverečních poskytne zázemí klientským datům bezprostředně vedle systémů samotné burzy. Obchodníci pak mají dostat možnost profitovat z rekordně nízké latence přístupu do burzovních systémů.

IT zázemí je synonymem HFT strategií

Vedle nafukování tržního podílu stávajících hráčů však pokles nákladů na vstup do segmentu umožňuje jeho dosažitelnost hráčům novým. "Jen za posledních pět let náklady na vytvoření úvodní HFT strategie poklesly ze zhruba milionu dolarů na dvě stě tisíc," uvádí Jayesh Punater, CEO Gravitas, která vyvíjí strategie pro fondy.

S růstem rychlosti obchodování a propojovací kapacity mezi jednotlivými platformami klesá schopnost dosahování zisků skrze HFT. Řada fondů vstupuje do shodných pozic, samotné burzy (jako CME) upgradují technologie.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

Podle dat Tabb Group od roku 2006 do roku 2009 podíl HFT na denních objemech v USA plynule rostl: 25 %, 35 %, 50 %, více než 60 %. Jistě, pak jej zastavila krize, ale také ztráta exkluzivity. V roce 2010 tak vidíme zhruba 55 % podíl na denních objemech, letos další posun zpět k 50 %.

Objem obchodů prostřednictvím HFT
  • 1
  • 2
reklama
reklama