Londýnští vzbouřenci vs. akcioví tradeři: Kdo napáchá více škody?

| redakce

Šířící se chaos napříč Velkou Británií jen dodává na rostoucím strachu v celém světě. Lidé se snaží všemi prostředky uchránit to, co je pro ně cenné a nyní by mohlo být v ohrožení. Další den plný obav, kde tentokrát nečekaná síla davů znovu udeří. Pnutí je cítit v celé společnosti. Britští občané přihlížejí nevídaným nepokojům stejně bezmocně jako politici, kteří nemohou nalézt způsob, jak zastavit kolaps kapitálových trhů.

trader

Obě záležitosti mají až hrozivě mnoho společného. Bezhlavý chaos tažený chamtivostí destruuje už několik dnů akciové trhy. Příčinou vzniku je strach, frustrace, lakota a oportunistický cynismus vyplývající ze současného globálního prostředí. Zdá se, že rozum, racionální důvody a dlouhodobý horizont v dnešním světě "naruby" nemají místo.

"Novinářská kachna"

Ne, opravdu to všechno není způsobeno tím, že by najednou davy lidí prozřely a zahodily růžové brýle, které se jim po dlouhou dobu snažili vnutit politici se všemi výmysly, jak se ve vyspělém světě neustále zlepšuje životní úroveň díky vzkvétajícímu byznysu a obchodu. Akciové trhy se jak stádo dobytka splašily ve chvíli, kdy nad sebou spatřily velký černý mrak, který přičítaly konci světa. Investoři jsou zkrátka také jen lidé a ti mohou být často hloupí a sebedestruktivní.

Situace na evropských trzích se rapidně zhoršila ve chvíli, kdy ve středu do médií pronikly zprávy o chystaném snížení ratingového hodnocení Francie ze strany ratingových agentur, který by odsoudil druhou největší evropskou ekonomiku ke stejnému dluhovému martyriu, jako dnes již prožívá Řecko, Španělsko, Portugalsko a Itálie.

Krátkozraký útok na dluhopisy těchto těžce zkoušených zemí nemá z dlouhodobého pohledu žádnou logiku. Řetězová reakce zanechávající za sebou další a další evropské ekonomiky v plamenech, činí utrpení předlužených ekonomik ještě bolestnější a jen dramaticky ohrožuje budoucnost eura.

Zvyšující se požadované výnosy ze státních dluhopisů zemí PIIGS připomínají spíše filozofii "vydělej na cizím neštěstí". Nepřipomíná vám to něco? Stejný zájem sledují i mladíci v kapucích, když si odnášejí ze zdemolovaných obchodů drahé LCD televize, iPady a značkové oblečení.

Neopodstatněná reakce trhů má skutečně více společných rysů se splašeným stádem skotu na pastvě než s komunitou profesionálních obchodníků sledujících dlouhodobé cíle. Davová psychóza devastuje kolektivní zájmy. Podobně jako městské rabování britských gangů.

Investování: Nepropadněte davovému šílenství!

reklama
reklama