David Rosenberg: Jak zajistit portfolio proti přicházející recesi

| redakce

David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég investiční společností Gluskin Sheff, radí, jak zkonstruovat své portfolio, aby bylo dostatečně imunní proti nástrahám zpomalení ekonomiky. V následujícím článku se dozvíte, že obranou proti recesi nemusí být vždy jen úprk z akciového trhu a přesun financí do hotovosti - existují rafinovanější a výnosnější způsoby zajištění.

David Rosenberg

"Za prvé si nemyslím, že by současné prostředí mělo být klasifikováno jako krize s dvojitým dnem, protože od minulého poklesu už uplynulo dost času," konstatuje Rosenberg. "Dnešní situaci lépe nazývejme přicházející další recesí."

Klíčovou otázkou tak spíše zůstává, zda už fáze zpomalení ekonomik skutečně začala. Úrovně HDP, nezaměstnanost a příjmy vykazují nyní horší čísla, než jaká předcházela minulé recesi.

Ekonomická teorie, založená na zkušenostech ze sledování vývoje po druhé světové válce, tvrdí, že je obvyklé střídání období expanze a kontrakce ovlivněno výrobním cyklem a recese se zpravidla opakují po pěti až deseti letech. Jenomže při zkoumání cyklu z pohledu změn v rozvahách, spočívajících v menším využívání finanční páky, růstu míry úspor a deflace aktiv, se může zdát, že jsou fáze oživení velmi křehké a citlivé i na ty nejmenší šoky, takže se pak recese obvykle dostavují každé dva až tři roky. Tento fakt tak potvrzuje hrozbu vypuknutí recese do roku 2012.

Mark Faber: Připravte se na restart světové ekonomiky a válku

"Respektovaný ekonom Martin Feldstein dává recesi pravděpodobnost 50 na 50 a Larry Summers jedna ku třem. Můj názor se nejvíce blíží k Paulu Krugmanovi," připouští Rosenberg.

Nicméně, riziko recese v USA a potažmo i v celém světě je stále velká a bude aktuální do té doby, než se dočkáme "pozitivního kroku" ze strany Fedu. Vývoj z léta minulého roku se bude opakovat, jedině pokud začnou působit radikální monetární a fiskální stimuly, díky nimž se před rokem podařilo odvrátit "druhé dno". Pouze tak bychom mohli opět sledovat na jedné straně růstový trend a na druhé pak ústup rizikové averze investorů - alespoň na pár měsíců.

Recese? Jak se připravit na druhé dno?

  • 1
  • 2
reklama
reklama