Go Big, Go Small, or Go Home

| Roman Koděra

Poslední měsíc se často setkávám s otázkou, která IPO bude ze všech nejlepší. Jaká společnost předčí ty, již zavedené, a v neposlední řadě, kdy bude IPO Facebooku. Pro všechny ty, kteří se ptají na Facebook, mám stejnou otázku: zda vědí, jaká sociální síť je nejstarší? Málokdo uhádne, ale pro mne je nejstarší sociální sítí kapitálový trh a burza jako taková.

Mark umí hrát šachy s investory. Kdy přijde očekávané IPO Facebooku?

Možná se vám to zdá jako příliš odvážná teorie, ale podívejme se na to podrobněji. Ještě než vznikl internet, který otevřel přátelům dveře do vašeho soukromí, přes obrazovku počítače vycházely každý den v novinách kurzovní výsledky jednotlivých burz a akcií. Nad nimi se začala scházet větší a větší skupina lidí a živě o nich diskutovala. Ta skupina rostla a de facto se tito lidé stali "přáteli, kteří byli spolu propojeni". Tito "přátelé" měli své přátele...dále ten příběh znáte. Tento způsob komunikace pak převzaly blogy a sloupky v různých médiích. Po nástupu internetu se přemístily z tištěné formy na ekologickou elektronickou formu, jakou je i můj aktuální příspěvek.

Můžete souhlasit, nebo ne, ale okolo akcií se pořád točí nejvíce přátel na světě. Ti mají aktuálně jednoho velkého nepřítele, a tím je debata o navýšení dluhového stropu USA. Dle mého názoru je však celý pohled na tuto záležitost zkreslený a naši přátelé mylně sází na automatický růst po "přátelském" podání rukou mezi prezidentem a Kongresem. Já sám věřím v to samé, ale má to jeden háček, který je vidět v nedávné minulosti, a to skutečnost, že politici "jezdí na červenou". Ne, nechci se dotknout nikoho osobně, že porušuje dopravní zákony. Já hovořím o společné zdi "přátel", tedy o burze, a zde "červená" znamená pokles.

Marc Faber: Boj s dluhem nemá smysl, vláda otočila kormidlo směrem k hyperinflaci

Při pohledu na události z roku 2008 připomenu 29.9.2008, kdy poprvé došlo na debatu o přijetí záchraného balíčku pod zkratkou TARP. Asi nikoho nepřekvapí, že se onoho dne nic nedohodlo. Následující den index Dow Jones ztratil 777 bodů. Cena ropy klesla o 10 USD, když celý svět začal hovořit hovořit o recesi. Senát 1. října začal jednat a 3. října měl prezident na stole podepsaný dokument. Rychlý výprodej z úvodu týdne přiměl politiky k činu.

Současné prostředí nejvíce vystihuje situace na opčním trhu, kde velká většina investorů kupuje put opce hluboko out-of-the money, aby si zajistila další měsíc klidu, kdyby opět politici potřebovali nějakou akční situaci na trhu, která je přivede k rozumu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama