Proč teď věřit akciím?

| Tomáš Poděbrad

Silné firemní výsledky a vlna likvidity – to byly hlavní motory býčího trhu, který začal na jaře roku 2009. Rostoucí trend přerušilo jen zemětřesní v Japonsku, ale i z toho se akciové trhy dokázaly otřepat. V současnosti se mluví o další krizi, která by měla světové ekonomiky poslat ke dnu. Úlevu přinesl páteční projev šéfa Fedu Bena Bernankeho, který ujistil, že je centrální banka připravena podpořit ekonomiku. I tak se ovšem investoři obávají, že už silné silné firemní výsledky nebudou stačit k podpoře dalšího růstu akciových trhů.

NYSE

Od konce dubna, kdy byl index S&P 500 na letošním maximu, odepsal přes 15 procent. Investoři s rostoucí nejistotou na trzích, která pramenila z prohlubující se evropské dluhové krize, začali stahovat peníze z akcií a vložili je do bezpečnějších aktiv.

Navíc vědomí toho, že i Spojené státy se potýkají s rekordním veřejným dluhem, nedává investorům kýženou jistotu, a ti si proto dělají hlavu i s budoucími zisky ve firemní sféře.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

Přesto analytici očekávají, že by zisk na akcii firem z S&P měl v tomto roce dosáhnout 99 dolarů na akcii. To je téměř 8 dolarů nad rekordem z roku 2007 a 16 procent nad konečným ziskem z roku 2010.

Tržby ze zahraničí

Domácí trh je pro americké firmy důležitý, ale polovina zisků zhruba 80 procent společností obchodovaných v indexu S&P 500 pochází ze zahraničí. Zvláště pak z mladých trhů.

Akcie na mladých trzích: Nakup si nás, jsme fakt levné

Spotřebitelské výdaje odpovídají zhruba 70 procentům amerického HDP. V rámci S&P 500 jsou ovšem pouze 2 sektory, které jsou závislé přímo na spotřebitelských výdajích – spotřební a luxusní zboží (staples a discretionary). Další sektory se specializují na energetiku, základní materiály, ropu nebo komodity. A právě ty vystřelily zisky firem z celého indexu.

Zvyšující se zisky a tržby ze zahraničí jsou pro mnohé firmy zcela zásadní. Společnostem navíc pomáhá daňové zvýhodnění na mladých trzích. Z průměrných 50 procent v polovině 80. let minulého století klesly daně zhruba na polovinu. Americké daně pro korporátní oblast jsou pak druhé nejnevýhodnější na světě, alespoň podle politiků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama