Jak odhadnout dno medvědího trhu?

| redakce

Většina akciových trhů je nyní v medvědí fázi, alespoň podle učebnicové poučky, která medvědí trh definuje jako alespoň 20procentní pokles od posledních maxim. Legendární britský investor Jim Slater, který jeden z velkých medvědích trhů prožil v 70. letech minulého století, ve svých pamětech popsal tipy, jak zachytit okamžik, kdy medvědí trh narazí na dno.

Jim Slater

Hotovost je králem

V okamžiku, kdy všichni mluví o tom, že hotovost je tím nejlepším místem pro vaše investice a většina portfoliomanažerů drží velkou část hotovosti.

Hotovost, která je tzv. sidelines, se však může vrátit na trh a odstartovat nový býčí trh.

Hodnotové akcie, kam se jen podíváš

Ceny akcií měřené poměrem tržní ceny vůči čistým ziskům (P/E) budou blízko historických minim. Průměrný dividendový výnos bude vysoký a akcie se budou prodávat v atraktivním poměru vůči účetní hodnotě.

Pád úrokových sazeb

Podle Slatera na konci medvědího trhu začnou klesat úrokové sazby. Nízké sazby by měly následně pomoci k ekonomickému oživení.

Růst peněžní zásoby

Peněžní zásoba má na konci medvědího trhu tendenci růst. Více peněz v objemu většinou pomáhá k růstu cen aktiv (investic).

Pesimističtí poradci

Všeobecný názor investičních poradců bude velmi negativní, bude panovat medvědí nálada. Všichni si navíc budou myslet, že trhy ještě více klesnou.

Štěpán Pírko, Jan Maňák, Lukáš Kovanda: Za další finanční krizi můžeme poděkovat politikům a centrálním bankéřům

  • 1
  • 2
reklama
reklama