Zisky firem v ohrožení. Dividendy ale rostou

| Tomáš Poděbrad

Analytici z Wall Street jakoby nerespektovali aktuální nejistotu na trzích a pro nadcházející roky stále zvyšují odhady zisků a dividend. Investoři by měli nahlížet na výhled růstu zisků s despektem, dividendy jsou ale trochu jiná písnička.

Zhoršený výhled firemních zisků signalizuje hned několik ukazatelů. Například index S&P 500 se obchoduje pouze na 10násobku odhadovaných zisků pro příští rok. To je historicky velmi nízko, takže se zdá, že sami investoři těmto výhledům příliš nevěří.

Navíc firemní výsledky se zdají být opravdu extrémně vysoké, když si uvědomíme, v jaké situaci je americký trh práce. Firmy se zatím nezačaly starat o tvorbu nových pracovních míst. Rozhodně ne v měřítku, které by opravňovalo k nějakému kladnému hodnocení stavu zaměstnanosti v USA.

Historie nás navíc naučila, že tento stav nemůže vydržet dlouho. Vysoká firemní prosperita v kontrastu s prohlubující se "chudobou" střední třídy, která se navíc stará o chod ekonomiky, je hřebíčkem do rakve americké, ale i jakékoli jiné světové ekonomiky.

Pokud se ovšem zaměříme na firmy a jejich prosperitu, není žádným překvapením, že se velké množství z nich rozhodlo zvýšit dividendu. Příští rok by měl být pro to ideální. Některé dividendu zvyšují již dnes. Které akcie jsou tedy znovu o kousek atraktivnější pro konzervativní dividendové investory?

Illinois Tool Works

Illinois Tool Works

Tato společnost funguje jako mateřská firma více než 800 decentralizovaných podniků v 52 zemích. Během posledních 20 let vynesly akcie investorům přes 700 procent. Dividendový výnos zvýšila je přes tři procenta.

  • 1
  • 2
reklama
reklama