Střednědobý výhled na trhy: Viděli jsme světlo na konci tunelu?

| Antonín Žmuran

Od prvního červencového týdne, kdy hlavní americké akciové indexy vytvořily letní vrchol, uplynulo 50 obchodních seancí, tedy 10 týdnů všeobecně považovaných za střednědobé období. Od lokálního maxima, přesněji od 8. července, připsal širší index S&P 500 odepsal 8,51 %, což odpovídá lehkému korektivnímu pohybu proti hlavnímu trendu.

Makléři na NYSE

Během tohoto období se vedle hlavních indexů ponořily do červeného i téměř všechny jednotlivé hlavní sektory. Jedinou výjimkou byl sektor utilit, čímž byl potvrzen jeho defenzivní charakter. V uplynulých 10 týdnech akcie v sektoru posílily o 0,65 %.

Druhým nejlepším sektorem bylo spotřební zboží (-2,84 %), překvapivou trojkou se staly akcie v technologickém sektoru (-5,63 %). Na opačném konci jsou sektory mající největší "zásluhu" na letní korekci: akcie finančních společností (-16,53 %), průmyslových společností (-15,47 %), energetika (-12,75 %) základních materiálů (-14,19 %).

Uvedená data jsou mírně přikrášlená více než 5% růstem v uplynulém týdnu. Do jaké míry byl "bounce" v minulém týdnu dílem technického rázu z hluboce přeprodaných úrovní, či světýlkem na konci tunelu, které zpozorovali první odvážní investoři, se dozvíme v příštích dnech.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Opatrnost nadevše

Pro investory uvažující vstoupit do poměrně vysoce volatilních akciových vod je stále aktuální celá řada varování:

  • Kromě problému v Evropě se nyní nedaří ani bývalým globálním tahounům – rozvíjejícím se trhům (Brazílie, Čína, aj.);

  • otázkou je, proč při proklamovaném pozitivním výhledu US ekonomiky investoři neutíkají ze zlata a utilit;

  • protivítr pro US akcie pramení především z měnového trhu. Pokud bude pokračovat posilování amerického dolaru vůči euru stejným tempem, americké akcie budou mít tendenci se vrátit ke klesajícímu trendu;

  • riziko nepominulo ani ve vyhrocujícím se politickém patu na americké scéně. Stále hrozí blokace návrhů a opatření v americkém Kongresu, a to především v rámci vlastního zájmu obou hlavních stran, které honí bodíky v již naplno nastartovaném předvolebnímu boji. Na jednu stranu by bylo dobře, kdyby si trhy poradily samy a vydaly se po dlouhé době nezávislou cestou, na stranu druhou si účastníci trhu zvykli na neustálou bezpodmínečnou podporu ze strany Fedu a vlády. Déle trvající politický pat by investoři mohli vnímat jako další nevítanou nejistotu pro svá akciová portfolia.

Užijte si růst akcií, nepotrvá dlouho, varuje Rosenberg

  • 1
  • 2
reklama
reklama