Kupujte americké akcie. Po poklesech je poženou nahoru korporátní výsledky

| redakce

Navzdory nepříznivé situaci ekonomiky USA oznámily americké firmy ve druhém čtvrtletí velice dobré zisky. Současné burzovní poklesy by tak měli investoři vnímat jako impulz k nákupu, protože faktorů, které by růst zisků mohly výrazněji ohrozit, není mnoho.

Růst

Jedním z klíčových pilířů, na kterých byl postaven býčí trh započatý v březnu 2009, byly překvapivě vysoké korporátní zisky. Ovšem od chvíle, kdy začaly akcie padat a ovzduší zaplnily obavy o příchodu nové recese, se mnozí obávají, že éra dobrých výsledků firem skončila.

Po mohutném propadu 8. června, kdy index Dow Jones přišel o 635 bodů (tedy o 5,6 %), bylo jasné, že už někde opodál "přešlapuje" medvěd. Davy panikařících obchodníků přestaly zohledňovat dobré firemní výsledky, a naopak začaly konstruovat černé scénáře nastupující recese, která tyto zisky přinejmenším ztenčí, když ne zcela vymaže.

Schopnost amerických firem generovat dobré zisky v prostředí stagnující ekonomiky může být poněkud matoucí. Analytici počítají, že zisky společností obsažených v akciovém indexu S&P 500 dosáhnou v roce 2011 99 USD na akcii. To představuje 16% meziroční nárůst. Toto číslo přesahuje i dosavadní rekord 91,47 USD na akcii, kterého bylo dosaženo ve 12 měsících do června 2007.

Tržby ze zahraničí

Na první pohled patrný rozpor mezi výkonností firem z S&P 500 a upadající americkou ekonomikou lze snadno vysvětlit. Společnosti začleněné do indexu S&P 500 představují 80 % z celkové tržní hodnoty listovaných amerických akcií a zhruba polovina zisků jim plyne ze zámoří. Firmy tak těží z toho, že světová ekonomika, především mladé trhy, jsou (zatím) silné.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Navíc většina odbytu firem, který táhne zisky nahoru, připadá na velkoobchodní segment, nikoli na spotřebitele z USA. Přestože více než 70 % amerického HDP tvoří spotřební výdaje, ze sektorů S&P 500 jsou bezprostředně závislé na výši spotřeby jednotlivců jen dva: zboží denní spotřeby a luxusní zboží, například auta. Naopak velký podíl na indexu má energetický a zpracovatelský průmysl. Vyšší ceny ropy a komodit sice na jedné straně znamenají brzdu růstu HDP, pro tyto firmy byl však jejich vzestupný trend přínosem.

Medvědi argumentují, že současné úrovně korporátních zisků nejsou udržitelné. Poukazují na poměr mezi firemními zisky a výnosy mezi nefinančními firmami z S&P 500. Ten dělal v letech 1995 až 2004 něco kolem 7 %, letos už 9 %. Lze tedy očekávat, že návrat tohoto indikátoru na průměrnou hodnotu srazí zisky o 20 až 25 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama