Poklesy na burzách jako nákupní příležitost: Pravidelné investování je účinnou strategií

| Jan Stuchlík

Na investice do akcií by drobní investoři ani po letní bouři na finančních trzích neměli zanevřít. Ochránit před ztrátami je dlouhodobě může promyšlená strategie pravidelného investování.

Investování - ilustrační foto

Připravte se na recesi a na krach eurozóny.

Na recesi zapomeňte, čeká nás sice pomalý ekonomický růst, ale firmám a jejich ziskům to moc neublíží.

Takto protichůdné zprávy se v posledních týdnech ozývají ze světa. A podle toho, který z hlasů je zrovna silnější, létají nahoru a dolů světové akciové trhy. Během čtyř týdnů uprostřed prázdnin se propadly skoro o 20 procent. Na konci srpna a začátku září několikrát vyletěly o sedm procent vzhůru, aby za pár dnů tyto zisky ztratily.

Pro drobného investora, který se rozhodl, že na finančních trzích, přesněji v podílových fondech, najde lepší zhodnocení svého majetku než na bankovních účtech, to je nervy drásající představení.

Jenže se zdá, že čeští investoři se hned tak nějakého pádu finančních trhů neleknou. Zocelila je první velká krize, kterou si prošli v roce 2008. Po letošním letním velkém akciovém výprodeji sice zavalili správce svého majetku dotazy, co se vlastně děje, k masovému odchodu z podílových fondů se ale nakonec nerozhodli. "Za prvních srpnových 14 dnů se k prodeji podílových listů kvůli panice odhodlalo zhruba 300 klientů. Celkem jich přitom máme 75 tisíc," říká Richard Siuda, člen představenstva investiční společnosti Conseq.

Podobnou zkušenost mají i v ČSOB, české trojce podle objemu spravovaného majetku. "Aktuální situace ukázala na zvyšující se rozdíly mezi jednotlivými investory. Zatímco dříve byla většina klientů výrazně konzervativních, nyní se začíná vynořovat také skupina dynamičtějších investorů, kteří poklesy na trzích aktivně využívají ke zvýšení podílu růstové složky svých investic," dodává za investiční společnost ČSOB její mluvčí Pavla Hávová.

Čekejte tobogán

Zprávy ze světových trhů jsou smíšené. Na jedné straně se investoři bojí příchodu druhé recese v USA a dalšího rozšíření dluhové krize v eurozóně, která by dostala do velkých potíží evropské banky a následně i firmy a spotřebitele.

Na druhé straně průzkumy mezi ekonomy a analytiky naznačují, že recese nepřijde, a i když se růst v USA i v Evropě bude loudat, na ziscích podniků se to příliš neprojeví. A ty jsou klíčové pro stanovení hodnoty akcií. V tuto chvíli se při porovnání ceny akcií vzhledem k očekávaným ziskům jeví jako levné.

  • 1
  • 2
reklama
reklama