Index DOW nad 20 tisíci bodů v roce 2020, nejdřív ale sešup dolů

| redakce

Šokující zjištění! Na základě nové studie Asociace pro finanční plánování tlačí 91 % amerických finančních poradců své klienty v dnešním nejistém období do rizikových investic. Naproti tomu John Paulson, významný hedgeový manažer, zůstává i přes nepříliš úspěšný rok býkem ohledně amerických akcií. Nepropadejte gamblerství v podobě krátkodobých spekulací, vezměte si raději k srdci dlouhodobá doporučení respektovaných odborníků.

Diverzifikace portfolia

Poradci dnes na rozkývaných trzích podstrkují klientům, pravděpodobně kvůli vidině větších poplatků, různé alternativy: komodity, managed futures, hedgeové fondy a podobně. Varující však je, že právě tyto druhy aktiv spustily krizi v roce 2008. Slavné osobnosti světa investic dosahují zisků zcela odlišným způsobem.

Nakupovat, nebo sbalit prachy a čekat pár let?

Zakladatel fondu Vanguard nedávno v rozhovoru pro Wall Street Journal uvedl, že pro příští dekádu očekává zhruba 7% roční výnosy, což znamená, že se vložená investice za 10 let téměř zdvojnásobí. Také investory odrazoval od rizikových alternativ, pro dostatečnou diverzifikaci portfolia prý postačí rozložit prostředky do tří až jedenácti indexových fondů.

Podobný vzkaz posílá investorům i Richard Sylla, profesor Newyorské univerzity a finanční historik, který zkoumal vývoj trhů od roku 1790. "Pokud se akciové trhy budou držet zažitých vzorců, lepší dny nás teprve čekají. Akcie sestoupí na dno do několika let, poté přijde oživení."

"Lidé by měli uvažovat v delším horizontu, tedy v řádu let nebo desetiletí," pokračuje Sylla. "Trhy mohou dále propadnout, stejně jako je reálná šance, že půjdou nahoru." Podle Sylly jsou dnes akcie z historického hlediska atraktivně ohodnoceny, a proto je čas hodit za hlavu obavy a začít vybírat akcie, abyste nepropásli okamžik, kdy se odpíchnou ode dna a přijde silná rally.

Podle jeho propočtů by se měl Dow Jones vyšplhat na 20 250 bodů do konce roku 2020, tedy zhodnotit o více než 80 %. Akciový index S&P 500 by mohl atakovat hranici 2 300 bodů, což signalizuje téměř 100 % růst.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Analytici tvrdí, že jsou trhy blízko dna. Jak je skutečně vzdálené a jak nákupy načasovat, na to už se názory různí.

Pokud věříme Richardu Syllovi, měli bychom mít na paměti mučivý rok a půl, kdy akcie naposledy padaly, než nastala nová rally. Dow Jones se vyšplhal na vrchol v říjnu 2007 (14 164 bodů) a než dosáhl dna nad 6 600 bodů v březnu 2009, ztratil přes 50 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama