Americká výsledková sezóna: Parádní marš 2. kvartálem, ale co bude dál?

| Martin Krajhanzl

Americká výsledková sezona za 2. čtvrtletí je až na pár výjimek za námi. Navzdory obavám z dopadů březnové katastrofy v Japonsku a nejistotě na trzích pramenící z dluhové situace nejslabších členů eurozóny se společnostem v souhrnu opět podařilo překonat očekávání trhu. Konkrétně zisky na akcii v souhrnu meziročně vzrostly o 16,5 % (o 5 procentních bodů více, než se čekalo), tržby dokonce o 12 % (2 procentní body nad odhady), což je nejrychlejší tempo za poslední rok. Jak je možné, že se americkým firmám tak dařilo?

Je to do značné míry způsobené pro marže příhodnými podmínkami na trhu. Na jedné straně stály jen mírně rostoucí osobní náklady, které mají významný podíl na celkových nákladech, pramenící ze slabosti amerického trhu práce spolu s nízkoúrokovým prostředím, a také vyšší využití kapacit.

Na druhé straně to je jejich globální působnost, která jim pomáhá dále navyšovat výkony, i když vyspělé trhy dosahují jen relativně pomalého ekonomického růstu. Odhaduje se, že asi dvě pětiny všech zisků firem zahrnutých v indexu S&P 500 pochází z území mimo USA, přičemž asi polovina tohoto zbytku připadá především na severnější státy EU.

Z pohledu firemních zisků nejvyššího meziročního nárůstu dosahují především cyklické sektory, které jako obvykle nejvíce těžily z hospodářského oživení: sektor základních materiálů (+47 %), energetický (+42 %) a technologický (+27 %).

USA - meziroční růst zisků a tržeb dle sektorů

Co se týče překvapení, tak nejpozitivněji překvapoval sektor informačních technologií spolu s finančním sektorem a sektorem zbytného spotřebního zboží. Naopak zklamaly telekomunikace, které nejenže zaostávají za odhady trhu, dokonce zaznamenaly meziroční pokles zisku v řádech jednotek procent.

4 střednědobé akciové tipy z energetického sektoru

Na úrovni tržeb nejvyššího meziročního růstu dosahovaly opět cyklické sektory (energetický, základní materiály, informační technologie a spotřební zboží zbytné). Naopak relativně nejhůře na tom byl finanční sektor (+4,3 %), který čelí regulaci. Z ní pramení omezený prostor pro další růst výnosů, jehož důsledkem je i vlna propouštění napříč sektorem. Naopak za odhady jako jediné mírně zaostávaly síťové sektory.

USA - výsledková překvapení podle sektorů
reklama
reklama