Jaké akciové strategie zvolit pro rok 2012?

| Miloš Filip

Výnosy státních dluhopisů na velkých vyspělých trzích se pohybují okolo 2 %. Pokud tedy chtějí investoři vyzrát na inflaci, musejí jít do stále většího rizika. Akciové trhy nepochybně pohltí podstatnou část "rizikových rozpočtů", které jsou investoři ochotni uplatnit. Investoři si pak budou muset zapnout bezpečnostní pásy, protože je čeká nerovná cesta. Koneckonců, akcie stále nabízejí hodnotu. Otázka zní, ve kterých odvětvích je tato hodnota nejvyšší.

Akcie - ilustrační foto

Ohlédneme-li se za minulými lety, v roce 2008 se investoři měli zaměřovat na defenzivní odvětví (jako je potravinářský nebo farmaceutický průmysl), v letech 2009 a 2010 na cyklická odvětví (jako jsou průmyslové cenné papíry a komodity). V minulém roce se defenzivní odvětví znovu těšila oblibě, zejména díky tomu, že ekonomický růst brzdila dluhová a úvěrová krize.

Defenziva a cyklus bez jasné hranice

Jak by se investoři měli chovat v roce 2012? Měli by se držet úspěšných strategií z roku 2011, nebo doufat v oživení cyklických odvětví? Nedomníváme se, že bude hranice mezi defenzivními a cyklickými odvětvími letos tak ostrá jako v předchozích letech.

Proč? Zaprvé, ani jedna kategorie není z historického hlediska příliš nadhodnocená nebo podhodnocená, snad s výjimkou základního spotřebního zboží, které je dost drahé.

Zadruhé, podle našeho názoru ekonomický vývoj v roce 2012 výrazně nepřekvapí ani jedním směrem, takže si investoři pravděpodobně jednoznačně nezvolí ani bezpečná útočiště, ani rizikové podniky. Američtí politici nejspíš budou, alespoň do voleb, pokračovat v mírné podpoře růstu, politikům v eurozóně se pravděpodobně podaří zabránit hluboké recesi i tehdy, zůstane-li jejich přístup spíše reaktivní než proaktivní. Inflace se poněkud zmírní a růst rozvíjejících se trhů bude držet ceny komodit na současné úrovni.

Akcie: Do roku a půl začne masivní býčí trh

Vezmeme-li v úvahu tento scénář, budeme obecně dávat přednost akciím a odvětvím s určitými společnými rysy:

  • mezinárodní diverzifikace s kvalitním zastoupením na rozvíjejících se trzích;

  • silné postavení zaručující dobrý přístup na kapitálové trhy a nízkou závislost na bankovních úvěrech;

  • atraktivní dividendy se zaměřením na možnost růstu výnosu spíše než na absolutní úroveň výnosnosti akcií;

  • spolehnutí se spíše na komoditní než investiční cyklus.

  • 1
  • 2
reklama
reklama