Pozor, současné akciové rally něco chybí!

| redakce

Lednová rally zvyšuje naděje investorů, že by letos hlavní americký index S&P 500 mohl předvést něco lepšího než loni. Na konci roku totiž na monitorech traderů svítila velká červená nula. Letošnímu růstu o 4,6 % totiž chybí důležité koření každého burzovního receptu - objem obchodů.

Americké akcie

Drobní investoři zůstávají opatrní a do velkých akciových nákupů se nehrnou. Dlouhodobá rizika na trhu totiž stále převažují - dluhová krize v Evropě, čínské zpomalení, americká nezaměstnanost (i když u ní se v posledních měsících pomalu blýská na lepší časy).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letošní býčí závod pokračuje

Denní objem obchodů na newyorské burze totiž od 16. prosince ani jednou nepřekročil miliardu akcií, jen jednou za posledních šest obchodních dnů pak byl počet akcií vyšší než 50denní klouzavý průměr.

Nejvyšší objemy za poslední rok byly k vidění během loňského srpnového "výplachu", v posledních růstových letech pak průměr počtu zobchodovaných akcií vytrvale klesá.

Stejně jako loni?

"Nízký objem obchodů podkopává sílu trhu," varuje Ari Wald, akciový analytik z Brown Brothers Harriman. "Výprodeje v listopadu a prosinci probíhaly také za menší aktivity, což nás vedlo k optimismu pro úvod roku. Za současného objemu obchodů ovšem rally není dlouhodobě udržitelná."

Zisk zkraje roku dávají vzpomenout na loňský vývoj, kdy index S&P 500 ve stejné fázi ledna přidával 3,33 %. V průměru se ovšem tehdy denně zobchodovalo téměř 1,1 miliardy akcií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama