7 ostře sledovaných událostí a výhled akciových trhů

| Pavel Hadroušek

Jak začíná rok 2012? Moc optimisticky ne. Světová banka odhaduje snížení globálního růstu, především růstu ekonomik EU, USA a Japonska. Agentura S&P snižuje ratingu jako o život a německé dluhopisy nabízejí záporný výnos – investoři preferují bezpečí se ztrátou, což není příznivá zpráva. Existuje riziko, že evropský chaos přeroste v globální finanční krizi, která bude opakováním roku 2008.

Vývoj světových akcií v roce 2012

Přesto mají akciové indexy skvělý lednový start. Konkrétně americký index S&P 500, který zahrnuje 24 sektorů ekonomiky Spojených států, zažívá nejlepší začátek roku od roku 1997. Čím to? Objevuje se méně špatných zpráv, investoři začínají oceňovat tříleté půjčky, které ECB poskytla evropským bankám (tzv. LTRO), lepší se finanční podmínky v Evropě (klesá 3měsíční Euribor) a snižuje se systémové riziko.

To se projevuje v náznaku oživení akcií cyklických odvětví (automobilový sektor vzrostl od začátku roku o 16 %, polovodiče o 13 %) nebo výrazném růstu tzv. padlých andělů, jako jsou Bank of America nebo sektor solární energetiky (shodně růst o 27 %).

Co bude ovlivňovat dění v roce 2012?

1. Nekonečně mnoho euro summitů.

2. Zasedání amerického Fedu.

3. 29. února proběhne 2. kolo LTRO.

4. 20. březen je zásadní pro krachující Řecko – druhý balíček pomoci (130 miliard eur). Předpokladem poskytnutí balíčku je dohoda s privátními věřiteli na výši restrukturalizace řeckého dluhu (od červencového plánu není konečné řešení na stole), reálně hrozí default Řecka a nákaza Portugalska i dalších zemí.

5. 1. čtvrtletí – splatnost největšího objemu dluhopisů během roku.

6. Duben – volby ve Francii (jistě budou ovlivněny ztrátou ratingu AAA, politikou úspor, růstem populismu a vlivu euroskeptiků).

7. Červen - pravděpodobně začnou platit zpřísněné kapitálové požadavky pro banky. Tzv. jádrový kapitál Tier 1 by měl dle EBA (European Banking Authority) dosahovat 9 %.

Největší geopolitická rizika roku 2012 Největší geopolitická rizika roku 2012 Geopolitická rizika jsou často nepředvídatelná, a proto představují pro riskmanažery jednu z největších výzev. V ...

reklama
reklama