Facebook už se burzy neštítí a plánuje IPO. Komu to naopak může ublížit?

| redakce

Facebook by měl během týdne zažádat o zahájení primárního úpisu akcií (IPO). Hodnota firmy by podle posledních informací měla být mezi 75 a 100 miliardami dolarů, což by při zhruba 10% podílu firmy v nabídce znamenalo IPO okolo 10 miliard, tedy jeden z největších v historii. O úpis se poperou banky v čele s Morgan Stanley a Goldman Sachs, Facebook tak nejspíše hned v úvodu své "burzovní historie" přepíše dějiny, pokud jde o výši poplatků pro banky vedoucí úpis. I pro ně je to prestižní záležitost, takže půjdou s cenou dolů.

O akcie budou mít zájem nepochybně velké fondy, ale i drobní investoři. Sean Parker, zakladatel Napsteru a jeden z prvních akcionářů Facebooku, v Davosu uvedl, že se okolo akcií největší světové sociální sítě nafukuje pořádná bublina. Ruský podnikatel Jurij Milner, který vlastní akcie firmy za zhruba 500 milionů dolarů a je podílníkem také v Zynze, Grouponu a Twitteru, považuje Facebook za adepta dalšího růstu po uvedení na burzu.

Proč Facebook? Protože nemá konkurenci!

Facebook: IPO se blíží, vyhoupne se hodnota firmy nad 100 miliard USD?

Facebook dosud dokázal organicky růst díky investicím konkrétně oslovených investorů, v posledních letech i díky příjmům z reklamy. Během letošního roku by měl přivítat uživatele s pořadovým číslem 1 000 000 000. Ano, sedmina světové populace má být brzy ochotna o sobě sdělovat věci, které by ještě před pár lety zamykala do sejfu.

Facebook: Kdo vlastní budoucí hit trhu s IPO?

Pro další růst a zakladatelem Markem Zuckerbergem opakovaně zdůrazňovanou bezplatnost firma potřebuje další peníze. A ty by měly přitéci z kapes velkých investorů. Spekulace o tom, že by podíl ve firmě byl nabídnut uživatelům Facebooku, sám zakladatel odmítl s tím, že by to "působilo jako drzost". Zuckerberg je samorost, to se ví, podle všeho by totiž uživatelé o akcie zájem měli.

Vlna internetových IPO

Facebook by v případě úpisu navázal na nejsilnější rok internetových IPO za poslední dekádu. 19 firem z oboru získalo na burze přes 6,6 miliardy dolarů. Profesní síť LinkedIn, hudební streamová služba Pandora, Slevový server Groupon nebo výrobce online her Zynga patřily k headlinerům roku 2011.

  • 1
  • 2
reklama
reklama