Akciové trhy se letos zotaví a střední a východní Evropa předežene výkonností eurozónu

| redakce

Negativní nálada na trhu a averze vůči riziku stále ještě převládají a rizikové prémie u akcií zůstávají na vysoké úrovni. Analytici Erste Group tak k vývoji akciových trhů v roce 2012 nadále přistupují s obezřetným optimismem, přičemž akcie regionu střední a východní Evropy (SVE) hodnotí jako atraktivnější než tituly v eurozóně.

Henning Esskuchen

"Ke zklidnění trhů bude zapotřebí více strukturálních, dlouhodobých řešení a nejlepší možná opatření ohledně likvidity. V podstatě však neočekáváme, že by zotavení akciových trhů mělo probíhat tak bouřlivě jako v roce 2009," tvrdí Henning Esskuchen, vedoucí analytik akciových trhů střední a východní Evropy Erste Group. Podle něj by mohlo k oživení dojít už v 1. čtvrtletí, ale může se na něj čekat i déle.

V roce 2012 čeká Erste Group zpomalení růstu HDP a předpovídá pokračování negativního vývoje v Maďarsku a v Chorvatsku v roce 2012. "Předpokládáme, že krize státního dluhu se projeví přinejmenším technickou recesí v regionu, nebo alespoň v některých jeho zemích ve čtvrtém a prvním čtvrtletí. Náš výhled na průběh zotavování akciových trhů závisí proto na skutečnosti, zda se tento scénář naplní, což by umožnilo pozitivnější pohled na očekávaný ekonomický vývoj v roce 2012," pokračuje Esskuchen.

"V hospodářsky těžkých časech je dobré zaměřit se na podniky, které jsou stále schopny dosahovat vysoké ziskovosti a současně vykazovat stabilní finanční výsledky. To platí pro veškeré naše rakouské preferované tituly," odkrývá analytik Erste investiční karty.

Atraktivní výnos z dividend je podle něj při přijímání investičních rozhodnutí klíčovým faktorem. "Dle našeho mínění budou investoři v roce 2012 preferovat stabilní podniky, vysoké ukazatele krytí dluhů, podniky s přebytkem kapitálu a defenzivní tituly," míní Esskuchen.

Téměř všechny sektory již hlásí zlepšení ohledně revize odhadu zisků. Obavy z recese, či přinejmenším z poklesu míry růstu, mají dozajista tlumící vliv na základní suroviny, jakož i na ropu a plyn.

Analytici vidí jako zajímavé sektory pojištění a telekomunikace, které by si měly dobře vést i v roce 2012, pozitivně hodnotí také síťové sektory SVE, přinejmenším jako defenzivní složku investice.

Josef Novotný: Akcie ČEZu v roce 2012 díky dividendě překonají hranici 800 korun

Nemovitosti by naopak neměly být příliš v centru zájmu. Analytici počítají v roce 2012 s poklesem v prodeji domů a automobilů, zatímco poptávka po bílém zboží by se v roce 2012 měla nadále zvyšovat, a to v souladu s růstem HDP (hlavně v Turecku). V období hospodářského oslabení patří maloobchod s potravinami k nejdefenzivnějším sektorům.

reklama
reklama