Americké i české akcie zažijí dobrý rok - aktuálně nabízejí růstový potenciál 14 %

| Marek Hatlapatka

Rok 2011 byl pro investory bezpochyby nejobtížnějším od krizového roku 2008. Akciový býčí trh, který začal v březnu 2009, po dvou a půl letech tvrdě narazil na zeď jménem "dlouhodobě nezodpovědná fiskální politika (nejen) v zemích eurozóny". Investoři jsou oprávněně nervózní z dalšího vývoje v Evropě, a přestože zbytku světa se zdaleka nedaří špatně, rizikové přirážky na akciovém trhu dosahují mnohem vyšších úrovní, než tomu bylo v obdobných obdobích nejistoty v minulosti.

Investoři prožívají schizofrenní situaci. Na jedné straně vědí, že valuace akcií je ve srovnání s očekávanými zisky velmi nízká, na straně druhé lze nejistoty nadcházejícího roku přirovnat ke slepeckým brýlím. A není divu, že s takovými černými skly na očích je každý krok mimo bezpečí domova (tj. držení hotovosti, amerických či německých státních dluhopisů atd.) riskantnější než jindy. Ale zároveň tak lákavý – vždyť pokud nedojde k realizaci pochmurných scénářů dalšího vývoje v eurozóně, je potenciál růstu trhu skrze nižší rizikové přirážky mimořádně vysoký.

Dluhová krize v Evropě, která nepochybně s rokem 2011 ani zdaleka nekončí, působí jako kouřová clona zakrývající výše zmíněný růstový potenciál trhů. Pokud se podíváme na valuaci akcií v roce 2011, potom pokles nebyl v žádném případě důsledkem zhoršených očekávání firemních zisků, právě naopak.

Zatímco na začátku 2011 stratégové bank očekávali, že firmy z amerického indexu S&P 500 vytvoří zisk na akcii 92 USD, na konci roku už to bylo 97 USD (historický rekord), v roce 2012 se přitom čeká další růst na 102 USD. Index S&P 500 se tak na konci roku 2011 obchodoval na úrovni 12,3násobku očekávaného zisku v roce 2012 (vs. historický průměr 14,5x) tj. s 15% diskontem.

 Vývoj vybraných akciových indexů ve druhé polovině roku 2011
  • 1
  • 2
reklama
reklama