Nejdůležitější výsledková sezóna za několik čtvrtletí je tady

| Peter Garnry

Tato výsledková sezóna bude nejdůležitější za několik posledních čtvrtletí. Mnoho odborníků čeká, že se ekonomická situace v roce 2012 výrazně zhorší. Titulky v médiích jsou extrémně negativní, čímž srážejí důvěru spotřebitelů i podnikatelů na minima. Zajímavé je, že poslední ekonomická data předčila očekávání a ukazují, že americké ekonomice se daří nejlépe. Je navíc odolnější, než se před pár měsíci myslelo. Dokonce i v Evropě, která je pravděpodobně v mírné recesi, došlo k "otočce". Ukazatel PMI našel dno a alespoň prozatím indikuje, že se eurozóna neřítí z útesu.

Zároveň se u firem z indexu S&P 500 zvyšují zisky a marže (viz graf níže). Také prodeje předčily maximum z doby před finanční krizí.

S&P 500 - zisky a marže firem

V prostředí nízké důvěry, negativních titulků, mírné recese v Evropě a neschopnosti politické akce spolu s varováním nižšího zisku, které přišlo od několika amerických maloobchodníků, bude tato výsledková sezóna velmi zajímavá. Společnosti totiž budou prezentovat odhady a výhledy pro rok 2012. To poskytne skutečný obraz toho, jak firmy vnímají situaci. Pozorně bude trh sledovat především finanční společnosti, protože jejich odhady půjček a ztrát na úvěrech jsou dobrým barometrem stavu ekonomiky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama