Nejšílenější věci, které nevíte o akciových trzích

| redakce

Americké akciové trhy už dávno neposkytují transparentní data pro přesné ocenění akcií. Vládne na nich spíše chaos. Jiní naopak tvrdí, že se důsledkem revolučních změn a nástupu digitalizovaného obchodování ohodnocování akcií zprůhlednilo. Všichni se shodneme na jednom: změny, kterými trhy za poslední dekády prošly, jsou závratné.

Šílenství na trhu - ilustrační foto

1. Na amerických burzách se setkáte každý den v průměru s téměř 979 miliony kotací. Představte si prostorné ochlazované místnosti plné tisícovek počítačů, které společně chrlí 41 836 kotací každou obchodní sekundu. Nikdy dříve nebojovalo tolik obchodníků tak zaníceně o jednotlivé centy.

2. HFT firmy zadají každou sekundu tisíce nákupních a prodejních příkazů. Paradoxně objem obchodů na NYSE a Nasdaqu od roku 2008 klesá.

3. HFT obchody v letošním roce představují 53 % celkového objemu obchodů na akciových trzích. Číslo podle TABB Group, společnosti sledující aktivitu HFT, kleslo z 55 % v minulém roce a 61 % v roce 2009.

Goldman Sachs vstoupila do byznysu počítačového obchodování v roce 1999, když koupila Hull Trading. Dnes Goldman Sachs a Barclays na NYSE působí v rámci šestky zavedených market makerů (tvůrci trhu, tedy firmy, které pomáhají spojit nákupní a prodejní příkazy, čímž poskytují burze likviditu - pozn. red.). Dalšími třemi ze zbylé čtyřky jsou významní HFT hráči GETCO Securities, Virtu Financial a Knight Capital, již nedávná chyba v aktualizaci systému málem stála život.

4. Nasdaq provádí a ruší příkazy v méně než setině sekundy. Jen pro představu je to 150krát rychleji, než stihne mžiknout lidské oko. Obchodníci toužili po rychlosti odjakživa. Superrychlé "mašinky" na Nasdaqu začaly až koncem osmdesátých let se zavedením SOES (Small Order Execution System). Obchodníci mohli od té doby využívat počítače k příkazům na transakce do 1 000 akcií.

5. Příjmy z HFT obchodování s americkými akciemi klesly ze 7,2 miliardy USD v roce 2009 na 5,7 miliardy v roce 2010. A to dokonce přesto, že HFT firmy získávají nad trhem stále větší moc. Na alternativní burzovní platformu BATS Global Markets připadalo v roce 2011 8 % amerického denního objemu obchodování.

Otec superrychlého obchodování varuje: Musíme zpomalit! Otec superrychlého obchodování varuje: Musíme zpomalit! O burzách plných počítačů snil už od mládí, sny se mu ale splnily až po ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama