Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše

| Steen Jakobsen

Neshody ohledně státního rozpočtu v USA se mohou projevit poklesem růstu HDP. Snížení ekonomické aktivity bude mít za následek pokles zisků firem i jejich hodnoty. Jaký vliv bude mít na trhy případné zvýšení daní?

Pokud se americký Kongres a prezident Obama do konce roku neshodnou, budou čelit Spojené státy 1. ledna 2013 pádu z "fiskálního útesu". Ten vzniká kombinací ukončení programu daňových škrtů, nižších podpor v nezaměstnanosti, vyššího zdanění příjmů a snižování výdajů, které automaticky vstoupí v platnost. Problém nastal loni, když se Kongresu nepodařilo najít dlouhodobou shodu a konečnou podobu amerického státního rozpočtu.

Nepříjemnou stránkou fiskálního útesu je negativní vliv na růst HDP v roce 2013, a to pokles o 3,5 až 4,0 %. Americká ekonomika roste 2- až 2,5% tempem, takže pokud nedojde ke kompromisu, ocitnou se v příštím roce Spojené státy v recesi.

Proč je to důležité?

Jaký by měl propad HDP vliv na akciové trhy? Je to jednoduché: Odhaduje se, že 1% změna HDP znamená změnu zisků firem v rámci indexu S&P 500 o 5 až 7 USD za rok. To je potřeba vynásobit cenou, kterou za tento zisk zaplatíme. Poměr P/E je nyní zhruba 15 a každá 1% změna HDP by znamenala zvýšení/pokles indexu S&P 500 o 75 až 105 bodů. Jednoduše řečeno, nejhorší scénář, tedy 5% propad ekonomiky, by indexu ubral 525 bodů. To by znamenal propad akciových trhů zhruba o třetinu!

To však mluvíme jen o penězích. Reálná ekonomika by v případě Obamova znovuzvolení propadla o další 2 % kvůli vyšším daním, nižším odpočtům daní pro zaměstnance a podobným krokům (úsporná opatření = nižší růst). Navíc by Obama díky svému silnému léku na krizi potřeboval někde sehnat místa pro dalších 800 tisíc lidí.

Historická paralela

Zajímavá je také historická paralela. V podobné situaci se totiž ocitl už v roce 1937 americký prezident Franklin Delano Roosevelt, když po svém rozsáhlém programu New Deal potřeboval nastolit "prozíravou rozpočtovou politiku". Roosevelt nakonec zvýšil daně tak, že se trh propadl o 50 %.

Dow Jones ve 30. letech 20. století

Goldman Sachs má strach, že budou američtí politici sedět na zadku, dokud země nepřijde o své výlučné postavení na trzích Goldman Sachs má strach, že budou američtí politici sedět na zadku, dokud země nepřijde o své výlučné postavení na trzích Dysfunkčnost vlády, špatné kreditní hodnocení, pozice dolaru jako světové rezervní měny - to vše je ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama