Dow na 20 tisíc v roce 2014, ale pak sešup dolů. Vítejte v historii!

| redakce

Jste připraveni na déjà vu let 2007 a 2008? Proč byste měli? Protože investoři jsou nepoučitelní a stále dokola naslouchají manipulátorům z Wall Street.

Strach na trzích vede k poklesům

Nedávno se v USA Today objevil titulek, že akciový trh do půl roku překoná všechna dosavadní maxima - za rok bude připisovat 16 % a po dvou letech už dokonce 40 %. Po konečném prolomení rezistence volají všichni býčí techničtí analytici.

V prvních dvou letech prezidentského cyklu může index Dow Jones růst až k hranici 20 tisíc bodů bez ohledu na to, jaký chaos budou v ekonomice působit Obamovy vládní programy (pokud bude opětovně zvolen). V roce 2014 však převáží dopady globální ekonomické krize a ochromí trh. Do dalších voleb v roce 2016 klesne Dow k 10 tisícům (podobně jako v roce 2008). Takto pesimistický pohled na trh má Paul B. Farrel, bývalý investiční bankéř v Morgan Stanley a autor 9 knih z oblasti behaviorálních financí.

Index Dow Jones vystoupil v říjnu 2007 na 14 164 bodů, aby pak během dvou let ztratil více než 50 % tržní hodnoty, než dopadl na dno 6 600 bodů v březnu 2009. Obrovské otřesy v ekonomice neuměli techničtí analytici do svých projekcí zahrnout ani částečně.

93 % zpráv z Wall Street jsou lži

Statisticky je dokázáno, že analytici dávají daleko častěji doporučení "buy" než "sell". Behaviorální výzkum potvrzuje, že s námi bankéři, makléři a další insideři v 93 % případů hrají nečistou hru. Zavádějící informace nám vnucují ve svých reportech, PR, inzerci, prezentacích, obchodních materiálech, predikcích v televizních pořadech a rozhovorech do novin.

Podle tohoto zjištění je 13krát pravděpodobnější, že nám člověk z Wall Street lže, než že by mluvil pravdu. A my si to necháme líbit. Proto vždycky vyhraje Wall Street, zatímco Main Street prodělá.

Následujících 17 výroků slavných býků, kteří popírali riziko medvědího trhu a recese na počátku milénia, je dokladem toho, jak se Wall Street mýlí a manipuluje investory, aby ignorovali fakta a prodělávali na potápějících se akciových trzích:

1. "Došlo ke změně paradigmatu. Žijeme v Nové ekonomice, časy se změnily." - Harry S. Dent, autor knihy "The Roaring 2000s", březen 1999.

2. "Největší chybou je pro každého Američana nebýt na trhu. Teprve se přibližujeme k okamžiku, kdy budou akcie správně oceněny. Není to bublina. Akciový trh je stále ještě podhodnocený." - James Glassman, autor knihy "Dow 36,000", říjen 1999.

reklama
reklama