Vítězové velké recese - 4. díl: McDonald's krmí chudé a hladové

| redakce

Koncem září roku 2008, když akciové trhy padaly volným pádem, se stalo něco neočekávaného. Zatímco finanční sektor a spotřební firmy krvácely, tržby McDonald's měsíc na to zaznamenaly 8,2% růst.

McDonald's

Fastfoodový gigant se nestal "rezavějícím srdcem americké obezitní krize", jak očekával Morgan Spurlock v dokumentu Super Size Me v roce 2004. Místo toho jeho akcie od té doby zečtyřnásobily svoji hodnotu a McDonald's patří mezi miláčky Wall Street.

Nové restaurace otevírá ostošest (dnes už najdete v 119 zemích zhruba 33 500 McDonaldů), a i když nezaznamenal takový boom jako Apple Store, představuje dnes nezbytnou součást portfolia každého dlouhodobého investora. McDonald's nás sice neochrání od terorismu, válek nebo finančního kolapsu eurozóny, ale dokáže nakrmit hladový svět.

Dokázal se vyrovnat se vším - od absurdní žaloby kvůli opaření kávou přes nesmyslné označování svých produktů počtem kalorií po demonstrace antiglobalistických hnutí. Zkušenosti praví, že se ďábelskému impériu hamburgerů a hranolek bude dařit za jakýchkoli ekonomických podmínek.

Neblíží se již "Peak Burger"?

Skeptici přemítají nad tím, zda už nejsme za vrcholem doby hamburgerů. Nejsilnějším argumentem proti je filozofie a historie firmy. McDonald's si je dobře vědom toho, z čeho pramení jeho úspěch, a proto jeho akcie rostly za poslední dekádu o 500 %. Před dlouhou dobou se "burger strategie" změnila v "chicken strategii", nyní se pracuje na tom, aby firma svůj sortiment přizpůsobila národnímu prostředí: v Novém Dillí najdete McAloo Tikk, kořeněný bramborový sendvič, a v Tokiu Ebi Filet-O, krevetový burger. McDonald's už nepodstrkuje lidem z celého světa jen hamburgery a americké hodnoty, zohledňuje i regionální kuchyni a zvyky.

Fastfoodový gigant se naučil naslouchat současným trendům zdravé výživy, a tak v jeho menu najdete saláty nebo tortilly plněné zeleninou a kuřecím masem. Stejně bedlivě naslouchá také Wall Street, odkud přichází jasná zpráva: "Omez náklady, buď efektivní a přines přidanou hodnotu." Ostatní řetězce jako Chipotle, Boston Market nebo Pret A Manger doslova rozmetal.

Příklad úspěšné investice do akcií Příklad úspěšné investice do akcií Úspěšnou investici hledá řada drobných i větších investorů. Mnohdy se kvůli tomu probírají tunami analýz ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama