Americká recese na obzoru, nebo mají pravdu akcie?

| Petr Fiala

To téma se vrací již déle než rok. Americký Weekly Leading Index (WLI) je indikátor ukazující s předstihem směr vývoje americké ekonomiky. Pátého října začal po mnoha týdnech růstu opět klesat. Index je sestavován společností ECRI (Economic Cycle Research Institute), která si od začátku století vybudovala velice solidní renomé v předpovědích dalšího ekonomického vývoje. Jen poslední, stále aktualizovaná předpověď recese (od září 2011) zatím nevychází.

Poprvé na sebe ECRI výrazněji upozornila v roce 2001, když předpověděla správně recesi. Od roku 2005 pak předpověděla správně všechna významná nepříznivá období vývoje americké ekonomiky, až na zmíněnou recesi, kterou hlásí již rok.

WLI je sestaven z řady indikátorů, které se vyvíjejí s předstihem před samotnou ekonomikou. Jestliže tedy ekonomika roste, tyto indikátory začínají dříve klesat z vrcholu. U dna platí pravý opak – jestliže je ekonomika v recesi, jednotlivé indikátory začínají růst s předstihem. Pokud někdo investuje na kapitálových trzích, je pro něj WLI nepochybně zajímavým vodítkem.

Jaká je realita?

Vyvinul jsem si vlastní indikátor, pomocí něhož sleduji ekonomickou realitu. Jde o akciový index složený z titulů velice citlivých na slabost ekonomiky. Tyto akcie se chovají podobně jako WLI. Výhodou mého indexu je to, že jej mohu sledovat každodenně, kdežto WLI je publikován jednou týdně. Připravil jsem si tři grafy, ve kterých je akciový index S&P 500, WLI a můj index, který nazývám SMART index.

Nejprve historie (vývoj v letech 2003 až 2007). ECRI je zobrazen modře, SMART index červeně, nahoře je index S&P 500. Oba indikátory dokázaly s předstihem v roce 2002 ukázat, že se blíží lepší období pro ekonomiku i akciové trhy. Index WLI vytvořil své dno s ročním předstihem, SMART index vytvořil za stejné období dvojité dno. Během růstu akciových trhů v letech 2003 až 2007 se oba indikátory vyvíjely v podstatě podobně jako akciový index S&P 500. Změna nastala před cenovým vrcholem v říjnu 2007 (pravý horní roh grafu), kdy se oba leading indikátory začaly odchylovat od akciového indexu S&P 500. Začaly klesat o tři měsíce dříve.

WLI, SMART index a S&P 500 v letech 2003 až 2007

Vítězové velké recese - 3. díl: Jak Nouriel Roubini skvěle načasoval nástup katastrofismu Vítězové velké recese - 3. díl: Jak Nouriel Roubini skvěle načasoval nástup katastrofismu Velká recese byla to nejlepší, co mohlo kariéru Nouriela Roubiniho potkat. Pesimistický makroekonom známý pod ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama