Tablety od Microsoftu s vyšší marží než iPady. Co na to akcie?

| Matt Bolduc

Microsoft prodává tablet Surface s hrubou marží 47 %. Dodatečný příjem z tabletů by mohl být až 2 miliardy USD ročně. Jaký to může mít vliv na akcie Microsoftu?

Surface a šéf Microsoftu Steve Ballmer

Některé internetové společnosti nakupují nové spotřebitelské technologické výrobky a následně je demontují. Chtějí totiž zjistit, kdo vyrobil to, co je uvnitř zařízení, a kolik tyto komponenty stojí. Protože jsou tyto součástky z velké části běžně dostupné, na většině internetových stránek, které mají s demontáží a oceňováním jednotlivých komponent zkušenosti, mohou čtenáři, investoři či analytici získat jasnou představu o nákladech na výrobu daného zařízení, potažmo o hrubém zisku z daného zařízení.

Marže od 285 USD za tablet

Tentokrát společnost IHS iSuppli rozebrala tablet Surface od Microsoftu a pokusila se spočítat, jaké jsou náklady na jeho výrobu. Z její analýzy vyplývá, že z hlediska hrubé marže je Microsoft Surface ještě ziskovější než tolik opěvovaný iPad. Společnost IHS iSuppli odhadla náklady na sestavení a výrobu tabletu spolu s náklady na výrobu elegantní klávesnice na zhruba 315 USD. To je poměrně důležité, protože Microsoft prodává tento produkt za cenu, která začíná na 600 USD. To představuje pořádně tučnou hrubou ziskovou marži 47 % (285 USD).

Analytici jsou přesvědčeni, že společnost Microsoft na letošní předvánoční trh objednala okolo 3 až 5 milionů tabletů Surface, což by mohlo výrazně ovlivnit zisky společnosti ve čtvrtém kvartálu i v těch následujících.

Bez ohledu na přepravní náklady a riziko kanibalizace, jež se může projevit na ostatních tabletech s operačním systémem Windows 8 (Microsoft má v případě licence na Windows RT od originálního výrobce zařízení zisk zhruba 50 až 65 USD), je Microsoft na nejlepší cestě připsat si z prodeje tohoto tabletu při konzervativním odhadu dodatečný hrubý zisk 750 milionů až 1,25 miliardy USD.

Ve srovnání s tržbami společnosti Apple za iPad za zhruba 15 milionů iPadů (ve 3Q2012 to bylo 14 milionů – pozn. red) je to sice slabší odvar, nicméně zisku Microsoftu by to mohlo vlít čerstvou krev do žil.

Firma obvykle čtvrtletně vykazuje 5,5 až 8 miliard zisku před zdaněním, tudíž 750 milionů USD z tabletů Surface by mohlo představovat 10 % zisku, což po zdanění představuje čtvrtletní zisk přibližně 500 milionů USD, tedy 2 miliardy ročně. To je u firmy, která ještě před pár měsíci kromě několika málo doplňků nevyráběla žádný hardware pro PC, docela působivé číslo.

Facebook IW: Zemětřesení v Microsoftu, šéf Windows odchází

  • 1
  • 2
reklama
reklama