Jakým směrem se vydají akcie?

| Petr Fiala

S výraznými poklesy hlavních akciových indexů se znovu propírají argumenty jak pro pokračování letošního růstu cen akcií, tak přinejmenším pro pokračování korekce, v horším případě pro zahájení dlouhodobějšího medvědího trhu, který může trvat rok i déle.

Před pár týdny jsem se věnoval srovnání makroekonomického indikátoru ECRI Weekly Leading Index se svým Smart Money indexem mapujícím chování akcií citlivých na slabost ekonomiky. Článek ukazoval divergenci mezi vývojem hlavního akciového indexu S&P 500 s těmito dvěma indikátory. Oba výše uvedené indikátory mají dobrou historii z hlediska spolehlivosti, s jakou vedou hlavní akciové indexy nahoru nebo dolů.

Jaký směr si akcie vyberou?

Mezi argumenty pro růst cen akcií patří zejména fakt, že se hlavní masa investorů dosud nepřidala k investování do akcií. To byl přitom jeden z hlavních důvodů vzniků nových vrcholů v minulosti. Investoři se zatím stále spíše drží dluhopisů.

Druhým argumentem je skutečnost, že jsou akcie z fundamentálního hlediska stále relativně levné. Lépe řečeno, nejsou předražené tak, aby to odpovídalo předchozím významným cenovým vrcholům. Jako příklad uvedu takzvané Shillerovo P/E (P/E10), tedy ukazatel ceny akcií v poměru k zisku v průměru za uplynulých 10 let. Podle mnoha analytiků je mnohem lepším obrazem hodnoty firem než klasický ukazatel P/E.

Shillerovo P/E je sice zhruba 30 % nad dlouhodobým průměrem, ovšem stále hluboko pod úrovněmi, které investoři zažili při největších bublinách historie. Růst tedy určitě nevylučuje.

Shillerovo P/E pro index S&P 500

Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 % Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 % Vedle řady aktuálních nejasností je velkým rizikem pro investory do akcií ocenění trhu. Populární roční ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama