Akcie nejsou mrtvé!

| Matt Bolduc

Akcie v USA za uplynulých 12 let nic nevynesly. Kvalitní dluhopisy se naopak v posledních letech ukázaly být dobrou volbou. Co čekat od těchto dvou tříd aktiv v budoucnosti? Jaká je jejich valuace?

Kupovat akcie nebo dluhopisy?

Britské penzijní fondy drží poprvé od 50. let více dluhopisů než akcií. Pro některé je toto potvrzením toho, že investice generující pravidelné pasivní výnosy začínají investoři preferovat. Ale mně na minulosti nezáleží, jde mi o budoucnost.

Mnoho investorů začíná souhlasit s tím, že jsou akcie příliš riskantní, zatímco dluhopisy dokázaly, že jsou solidním investičním nástrojem. Za posledních 12 let akcie nevydělaly nic. Od roku 2000 dodnes je index prakticky na nule, zatímco dluhopisy zažívají jeden z největších býčích trhů. Ale podívejme se na data.

V roce 2000 se S&P 500 obchodoval s budoucím P/E (oceněním na základě předpokládaných zisků v příštích 12 měsících) okolo 23 až 24, zatímco dnes jsou zisky S&P 500 oceněny na úrovni budoucího P/E okolo 12,5. Dalo by se říci, že jsme na polovičních hodnotách oproti roku 2000.

Výnosy dlouhodobých dluhopisů firem s AAA ratingem poklesly za stejné období ze 7,5 na 3,4 %. V roce 2000 byl výnos akcií kolem 4 % (počítáno podle P/E = 1/24-100), výnosy z dluhopisů byly 7,5 %. Tehdy se dluhopisy jevily jako lepší investice než akcie, které byly nadhodnocené, zatímco dluhopisy nabízeli zajímavé zhodnocení.

Výnosy dluhopisů firem s ratingem AAA a ocenění akcií (forward P/E)

Akcie: Promarněných dvanáct let aneb tři volební období a nulový výnos Akcie: Promarněných dvanáct let aneb tři volební období a nulový výnos Před dvanácti lety v den amerických voleb byl akciový index S&P 500 přibližně na stejné ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama