Fondy předpovídají Británii krvavé Vánoce

| redakce

Hedgeové fondy spekulují na "akciový masakr" ve Velké Británii. Seznamu velkých short pozic, které musejí být podle nových pravidel zveřejňovány, dominují britské retailové akcie.

Britská libra

Seznam sestavený Financial Services Authority (FSA) přináší nejkomplexnější pohled na spekulativní sázky na pokles. Je důsledkem zavedení pravidel, jež vstoupila v platnost 1. listopadu. Podle nich musejí být všechny krátké pozice v hodnotě převyšující 0,2 % tržní kapitalizace společnosti předkládány regulátorovi, pozice nad 0,5 % musejí být dokonce zveřejňovány.

Hedgeoví manažeři se obávají, že nová pravidla mohou překazit jejich obchodní záměry. Evropští politici jsou ale přesvědčeni, že jsou spekulace na pokles příčinou vysoké volatility na trzích. Experti z Londýna, kde sídlí přes 80 % evropských hedgeových fondů, však argumentují, že short selling zlepšuje efektivitu trhu, a navíc nová pravidla diskriminují nezávislé fondy, protože velké investiční společnosti mohou nadále udržet svou shortsellingovou aktivitu v tajnosti.

"Podle nových pravidel musejí portfoliomanažeři zveřejnit všechny příliš vysoké čisté short pozice. Velké investiční společnosti je ale mohou skrýt, protože mají oddělení, která se věnují dlouhodobému investování. Long pozice sázky na pokles vykompenzují," stěžuje si Tim Steer, portfoliomanažer hedgeového fondu Artemis. Mezi firmy, které mohou své krátké pozice tímto způsobem skrývat, patří například Blackrock, JPMorgan Cazenove a Jupiter Asset Management.

A teď již k věci. Jaké britské akcie dříve tajnůstkářští portfoliomanažeři prodávají nakrátko?

  • Lansdowne Partners, jeden z nejznámějších hedgeových fondů, vsadil 163 milionů britských liber (0,63 % tržní hodnoty) na pokles Tesca. Dále měl short pozice v hodnotě 159,8 milionu liber (2,51 % tržní hodnoty) na WM Morrisons.

  • Americká společnost GMT Capital shortovala 3,56 % tržní kapitalizace Carpetright. Je to třetí největší short pozice ve vztahu k velikosti společnosti ze seznamu, ačkoli jde jen o 16,3 milionu liber.

  • Barrington Wilshire prodává nakrátko 3,18 % firmy Mothercare v hodnotě 8,24 milionu liber.

  • 1
  • 2
reklama
reklama