Toužíte po mimořádných výnosech? Investujte do lidských hříchů!

| Boris Tomčiak

Drogy, sex a rock'n'roll. S těmito třemi základními lidskými touhami se setkáváme každý den. Od malička nás babičky, rodiče i škola vedou k tomu, abychom se vyhýbali hříchům. Zakázané ovoce však chutná nejlépe. Společenská konverzace se proto často zvrtne v popisování legendárního večera, kdy vypravěč v pátek v noci "tapetoval stěny" v místním klubu a striptérkám dával malé podobizny Boženy Němcové.

Je možné vydělat na uspokojování základních lidských zlozvyků? International Securities Exchange vytvořila index SINdex, který je sestaven z firem vyrábějících alkohol a cigarety a provozujících kasina. Výkonnost indexu od jeho vytvoření v roce 1999 bezpochyby zaujme investory více než večerní návštěva červené pražské uličky Ve Smečkách.

Kdyby investor vložil na začátku roku 1999 do indexu hříchu SINdex 1 USD a reinvestoval by dividendy, tak by v současnosti měl na účtu 7,27 USD. Pro srovnání, stejná investice do amerického akciového indexu S&P 500 by se zhodnotila na 1,48 USD. Investice do globálních odpovědných firem podle indexu Dow Jones Sustainability Index World by vzrostla na 1,38 USD.

Vysoká volatilita

Volatilita SINdexu je obrovská. Během krize v letech 2008 až 2009 by investor přišel o přibližně 60 % peněz. Ekonomické zotavení však způsobilo rychlý návrat na předkrizové úrovně. Letos se již index vyšplhal na nové maximum.

Zhodnocení investice 1 USD do indexu "hříchu", světového indexu odpovědných firem DJSI World a amerického akciového indexu S&P 500 (total return, zdroj: Bloomberg)

Zhodnocení hříšných akcií je vyšší než celého indexu S&P 500 nebo zodpovědných firem

Navzdory výborné výkonnosti v současnosti neexistuje ETF, který by tento index sledoval. Snaha FocusShares o jeho vytvoření skončila kvůli pokryteckému puritánství investorů neúspěchem. Mnohem vyšší zájem je o sociální a environmentální odpovědné společnosti, jejichž výkonnost však není vyšší než výkonnost širokého akciového indexu.

Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio Akciové trhy v prosinci tradičně spíše rostou. V posledních letech se před Vánocemi daří vedle ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama