Insideři prodávají akcie jako o život. Přežije rally jejich medvědí útok?

| redakce

Firemní insideři prodávají akcie "svých" společností skoro stejně intenzivně jako loni v červenci. Je to skutečně odstrašující paralela, nárůst jejich prodejů tehdy předznamenal strmý pád akcií. Začátkem srpna ztratily Spojené státy nejvyšší rating a odstartovaly jedny z nejbolestivějších čtrnácti dnů na akciových trzích. Index Dow Jones přišel mezi posledním týdnem v červenci a druhým týdnem v srpnu o 2 000 bodů.

býci a medvědi

Špatné zprávy pro býky

Silné prodeje insiderů nemusejí vést k panice na trzích pokaždé. V létě změně trendu napomohly i další faktory, které dnes nepozorujeme. Podle teorie však fakt, že hromadně prodávají například manažeři, ředitelé a největší akcionáři firem (tedy ti, kteří mají nejvíce informací o prospektech společností), nevěstí nikdy nic dobrého.

Podívejme se na ukazatel jejich aktivity, který sleduje firma Argus Research. Poměřuje počty prodaných a nakoupených akcií na trhu. Podle posledních údajů bylo sell-to-buy ratio 5,77:1. A mezi insidery ve společnostech listovaných na NYSE byl tento poměr ještě nevyváženější – 8,2:1.

Podle dalších ukazatelů je navíc patrné, že poměr velmi přesně odráží převažující sentiment širokého spektra insiderů.

Společnost Argus v posledním vydání Vickers Weekly Insider Report avizovala, že prodala velké pozice ve svých dvou modelových portfoliích, kde nyní nahrazuje akcie hotovostí. Po provedených transakcích drželo jejich "insider" modelové portfolio téměř 30 % hotovosti, rizikové portfolio dokonce necelých 60 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama