Akcie: Chcete překonat index S&P 500? Zkuste jiný S&P 500!

| redakce

Americké akcie přidaly od začátku roku v průměru přes sedm procent. Ano, měřeno indexem S&P 500. Ovšem americké akcie posílily v průměru o něco víc, jen je potřeba sledovat trh tím správným způsobem. S&P 500 Equal Weighted Index nabízí za poslední roky lepší zhodnocení než sázka na klasický index velkých amerických firem.

S&P 500 Equal Weight Index

Oba indexy sledují největší firmy na americkém trhu podle tržní kapitalizace. Ovšem klasický index S&P 500 dává největším firmám v indexu také větší váhu, tedy vliv na jeho výkonnost. Největších deset firem v indexu odpovídá téměř 20 % váhy indexu. Tento podíl se v čase mírně mění.

V S&P 500 Equal Weighted indexu má 10 největších firem pouze aritmeticky průměrný podíl na váze indexu, tedy 2 %. Všechny akcie mají totiž stejný vliv na vývoj indexu. Oba indexy přitom sleduje řada fondů, ať už přímo pomocí navázaných ETF, nebo jako benchmarky pro své investice. Který je lepší? To záleží na investičním cíli.

Lepší výnos má Equal Weighted Index

Pokud je cílem co nejvyšší zisk, lépe je na tom S&P 500 Equal Weighted Index. Za období let 2007 až 2011 ročně přidal 1,75 %, klasický S&P 500 naopak ztratil 0,25 %. I letos je na tom zatím o něco lépe.

reklama
reklama