Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou

| redakce

Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo makroekonomické novinky pro úspěch při investování nestačí. Operace, které na trhu za Fed dělá jeho "dceřinka" POMO (Permanent Open Market Operations), jsou pro vývoj akcií daleko důležitější, než si investoři myslí.

POMO není žádná tajná organizace. O svých investičních úmyslech píše v měsíčních výhledech, stejně jako to dělal Fed při nedávné operaci Twist. Investoři se v tabulkách mohou dozvědět kdy, co a v jakém objemu Fed nakupuje či prodává.

Grafy redaktorů Mcoscillator.com ukazují, jak obchodování Fedu citelně ovlivňuje vývoj akcií v minulých letech.

S&P 500 v době kvantitativního uvolňování

Hodně investorů si ještě pamatuje, jak se Fed snažil napumpovat peníze do finančního systému po burzovním debaklu v roce 2008. První vlna tzv. kvantitativního uvolňování (QE1) skončila v dubnu 2010. O měsíc později došlo na "trhu bez likvidity" k Flash Crash. Fed proto rychle přišel s novým programem na odkup dluhopisů známým jako QE2. Ten výrazně pomohl růstu akcií až do jeho ukončení k 30. červnu 2011. Zastavení nákupů s sebou přineslo silný propad akcií v červenci a srpnu 2011.

  • 1
  • 2
reklama
reklama