Manažeři fondů letos fandí akciím

| Petr Čermák

Rok 2011 nebyl pro investory na finančních trzích příliš příznivý. Akciové indexy ve světě klesaly či stagnovaly. Zároveň jsme byli svědky vysoké volatility. S příchodem roku 2012 se však situace radikálně změnila. Rozkolísanost trhů poklesla. Investory ovládl optimismus, který vyhnal řadu indexů na několikaletá maxima. Pozitivní nálada se přelila i do řad investičních profesionálů. Důkazem je únorový BofA Merrill Lynch Fund Manager Survey.

BofA Merrill Lynch Fund Manager Survey je měsíční zpráva, která monitoruje názory více než 300 manažerů fondů ve světě. Aktuální report mezi profesionálními investory odhalil vzrůstající optimismus. V případě alokace do akcií jsme pozorovali největší měsíční skok od počátku roku 2011.

Roste ochota riskovat. Manažeři znovu míří na mladé trhy

26 % fond manažerů je v případě akcií "overweight". V minulém měsíci se hodnota pohybovala na úrovni 12 %. Zvýšil se zájem o cyklické akcie z oblasti průmyslu a komodit. Poklesl zájem o defenzivní akcie (telekomunikace, farmaceutický průmysl).

Investoři zároveň snížili množství prostředků držených v hotovosti. V případě hotovosti je aktuálně 13 % fond manažerů "overweight". V lednu to bylo 27 %.

11 % manažerů fondů je přesvědčeno, že globální ekonomika bude v následujících 12 měsících silnější. 27 % očekává zhoršení.

Se zvyšující se ochotou riskovat roste zájem o akcie na rozvíjejících se trzích. 44 % fondových manažerů je v únoru v případě akcií mladých trhů "overweight". V lednu to bylo jen 20 %.

Přibližně 86 % oslovených věří, že čínskou ekonomiku nečeká vážná recese. Pouze 2 % manažerů v Asii a na emerging markets odhaduje, že čínská ekonomika v následujících 12 měsících poklesne. Značná část oslovených manažerů by ráda zvýšila své nákupy akcií na rozvíjejících se trzích a snížila pozice v ostatních regionech.

Mezi oslovenými je nejméně populárním regionem Japonsko, které překonalo i eurozónu. 23 % manažerů je v případě Japonska "underweight".

  • 1
  • 2
reklama
reklama