Nízké objemy obchodů a vysoká cena ropy. Je korekce již na obzoru?

| Richard Koza

Akciové trhy v USA v minulém týdnu opět utěšeně rostly. Extrémně slabé objemy obchodů však představují velké riziko pro vývoj cen akcií. Jejich nízké hodnoty dosahují extrémů v posledních deseti letech nevídaných. To představuje významné riziko pro další pokračování rally.

Ropa WTI

Je totiž možné, že je růst cen akcií pouhým důsledkem aktivity některých automatických obchodních systémů ve spojení s long only podílovými fondy.

Většina investorů však stojí stranou, neboť současná situace je extrémně riskantní. Masivní intervence centrálních bank do finančních trhů vytvářejí dislokace, které prohlubují rizika vysokých a náhlých obratů.

Jedním z důsledků těchto masivních intervencí je i růst ceny ropy. I když dnes poptávka zdaleka nedosahuje tak vysokých hodnot jako před několika lety v době posledního ekonomického boomu, cena ropy WTI postupuje vysoko nad stodolarovou hranici.

Burza na okraji zájmu investorů: NYSE hlásí nejnižší objemy obchodů za dekádu

Zejména ropa Brent je nyní ostře sledována. Její cena dosáhla v minulém týdnu nových maxim v EUR i GBP, což pro evropské země představuje významný problém. Ekonomiky většiny evropských zemí jsou v podstatě již v recesi. Přidáme-li k tomu stoupající ceny ropy, a tím i pohonných hmot, pak se tlak na brzdu jakéhokoli potenciálního ekonomického rozletu stále zvyšuje.

To samé se brzy projeví i v USA, kde je na tom ekonomika přece jen lépe než v Evropě. Avšak stoupající cena ropy, a z toho odvozená cena benzínu, představuje nebezpečí, které je těžké ignorovat. Cena ropy nad 100 USD za barel vždy spolehlivě zabila jakýkoliv ekonomický růst. A tak tomu bude jistě i v současnosti, kdy je kupní síla Američanů výrazně nižší, než byla před pěti či více lety.

  • 1
  • 2
reklama
reklama