Pozor na cyklické akcie aneb hodnotová past na investory

| redakce

Investoři často při volbě strategie uvažují příliš zjednodušeně. Sázejí na akcie, které mají za sebou v uplynulé dekádě slušný růst, a myslí si, že jim to zajistí podobné (ne-li vyšší) výnosy i v dalším období. V reálném světě ovšem neexistují linearity, i když se nás často prognostici svými matematickými modely snaží přesvědčit o opaku. Dlouhodobý stabilní růst není žádnou zárukou toho, že zítra nedojde ke strmému pádu.

Past - ilustrační foto

Hodnotový ráj? V čem je háček?

Vezměme si třeba průmyslové giganty jako Caterpillar, Deere nebo Joy Global. Tyto silně cyklické společnosti se doslova nabízejí, abychom si je "zamilovali". Benefitovaly z rally na komoditách v posledním desetiletí a jejich akcie za tu dobu získaly několikanásobně na hodnotě, a to zcela právem: jejich tržby a zisk vzrostly za sledované období až čtyřnásobně.

Analytici nepochybují o tom, že by zisk výše jmenovaných firem nerostl i nadále dvojciferným tempem. Teoreticky by měly být tyto americké ikony pro investory hodnotovým rájem, protože navzdory minulým úspěchům a očekáváním budoucího skvělého růstu jsou stále obchodovány za relativně nízké poměry P/E.

Ještě než své tvrdě vydělané peníze utratíte za akcie cyklických "miláčků", přemýšlejte, v čem by mohl být háček.

Minulé roky byly charakterizovány skutečně silným růstem světové ekonomiky. Část z toho připadla na oživení po krizi roku 2008, v další etapě se o rally zasloužily masivní vládní a monetární stimuly.

Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo ...

Zadlužení má své meze

Recese v roce 2008 nastala kvůli přílišnému růstu úvěrů, které nebyly kryty dostatečnými rezervami. Jak to tak bývá, vedly uvolněné úvěrové podmínky a nadměrná monetární expanze ke špatné alokaci aktiv. Tato kombinace působí jako vítr (nebo spíš hurikán) do plachet cyklických akcií. Po osm let (do roku 2008) jejich tržby a zisky závratně rostly a investoři je z kolonky "cyklické akcie" přesunuli do skupiny "stálic".

Nemovitostní bublina splaskla v roce 2008 a zdálo se, že je éra cyklických akcií u konce. Přesto jsou dnes tržby a ziskovost Caterpillaru, Deeru a Joy Global výše ve srovnání s předkrizovými úrovněmi.

  • 1
  • 2
reklama
reklama