Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!

| redakce

Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o tržní kapitalizaci 75 až 100 miliard. Mezi menšími investory a fanoušky Facebooku stoupá horečka, investiční profíci ovšem zůstávají docela v klidu. Plánovaná tržní kapitalizace totiž z Facebooku dělá předraženou bublinu. Dejme tedy slovo pesimistům.

Barry Ritholtz

Barry Ritholtz

Ředitel Fusion IQ

Primární úpisy podle Ritholtze nejsou určeny k tomu, aby vydělali drobní investoři. Ti by proto neměli následovat kroky velkých podílových fondů.

"Nechci být přehnaně negativní. Facebook má obrovský význam, solidní tržby i zisk, ale zajímal by mě, kdyby se kapitalizace pohybovala okolo 20 miliard dolarů. Někde u 100 miliard nevidím takový růstový potenciál, to by se Facebook musel stát druhým Applem a mířit k úrovni 400 miliard. Ale vyloučit to nemůžu - třeba Google upisoval akcie za 85 dolarů, teď je skoro na sedminásobku."

Paul Kedrosky

Paul Kedrosky

Investor do technologií, podnikatel

Podle Kedroského se mají investoři raději soustředit na mladé trhy. I podle něj je Facebook výrazně nadhodnocen.

"Ve vyspělém světě přibývá Facebooku ročně něco mezi 1,5 a 1,8 % každodenních uživatelů. Takže stagnace je na spadnutí. Toho by si měli potenciální investoři být vědomi. Kapitalizace 70 až 90 miliard dolarů by přitom pro investory byla především sázkou na budoucí výrazný růst tržeb a zisku. Byznys model Facebooku je zajímavý, ale násobné růsty se čekat nedají."

Všechno co potřebujete vědět o vstupu Facebooku na burzu (IPO) a báli jste se zeptat

  • 1
  • 2
reklama
reklama