Izrael nakupuje americké akcie. Centrální banky rozjíždějí hodně nepřehlednou hru

| redakce

Izraelská centrální banka ve čtvrtek začala kupovat americké akcie. Chce do nich investovat až 2 % svých devizových rezerv, které se celkově pohybují okolo 77 miliard dolarů. Obchody pro Izraelce zprostředkovávají UBS a BlackRock. Mluvčí Bank of Israel Yossi Saadon to včera uvedl pro agenturu Bloomberg. Má jít o první fázi, Izrael chce nakonec do amerických akcií investovat až 10 % devizových rezerv.

Bank of Israel

Některé centrální banky již podobným způsobem diverzifikují svá portfolia. Například Švýcarská národní banka ke konci loňského třetího čtvrtletí investovala do akcií 9 % svých rezerv.

Izraelci věří Applu

Investice izraelské centrální banky má směřovat do 1 500 až 2 000 titulů, které mají zásadní postavení na trhu, a do celých indexů. Saadon zmínil mimo jiné akcie Applu. Akciovými nákupy chce banka diverzifikovat své portfolio. Od roku 2010, kdy jí to zákon umožnil, přitom centrální banka nakupovala akcie z jiných vyspělých zemí.

"Nemáme skoro žádnou expozici v zemích s velkými problémy. Neustále zkoumáme rizika, aby naše investice byly co nejbezpečnější. Takže nás nezajímají žádné spekulace," uvedl v lednu guvernér izraelské centrální banky Stanely Fischer.

Bank of Israel nezveřejňuje měnové složení svého portfolia ani složení svých akciových investic. V lednu Fischer také řekl, že pokud by banka zveřejňovala, do čeho investuje, například do dluhopisů kterých zemí, vyvolávalo by to nežádoucí reakce. I proto je tato zpráva v současnosti velice zajímavá. Proč?

Fed americké akcie kupovat nemůže

Zatímco Izraelci oznámili, že začínají nakupovat americké akcie, americká centrální banka Fed takovou možnost ze zákona nemá. Ovšem vzpomeňme si na několik měsíců starou koordinovanou akci centrálních bank, kdy Fed levně rozpůjčoval dolary centrálním bankám ve Švýcarsku, Británii, Japonsku a Kanadě, aby je mohly pustit na trh.

Koordinovaná akce centrálních bank: Co nám bankéři neřekli?

  • 1
  • 2
reklama
reklama