Akcie jsou riskantnější byznys, než si umíte představit

| redakce

"Pokud si spoříte na důchod, měli byste se poohlédnout po bezpečnějších investicích, než je hazardování na akciových trzích!" Tak zní varovný titulek ve Wall Street Journal. Cílem je hlavně upozornit na lehkomyslné investory, kteří ve snaze kompenzovat ztráty po krizi v roce 2008 opět riskantně roztáčejí peníze v akciovém kasinu.

Rizika

I když je snaha získat prodělané peníze zpět pochopitelná, nedejte na rady, že když chcete dosáhnout požadovaných výnosů, neexistuje jiná cesta než investovat do akcií, a to nejlépe v dlouhém horizontu. Všem akciovým fandům nahrává i Fed, který má v úmyslu držet nízké úrokové sazby minimálně do roku 2014 a pobízí investory, aby vložili prostředky do akcií, protože dluhopisy budou nabízet bídné výnosy.

Podle odborníků na behaviorální finance vede honba za pokrytím ztrát z krize investory k podstupování zbytečně vysokého rizika, které nezvládají uřídit. Navzdory utvrzování finančního průmyslu o opaku akcie jsou, byly a vždy budou rizikovou investicí, a čím déle je budete držet, tím více se budete vystavovat riziku, že se trend zlomí a zažijete medvědí trh.

Klasické způsoby minimalizace rizika (například diverzifikace) přestávají fungovat. Trh je globalizovaný a ceny aktiv korelované, takže když dojde k ekonomickým otřesům, padají ceny téměř všech tříd investic bez ohledu na sektory nebo regiony.

Největší chyby při diverzifikaci investičního portfolia Největší chyby při diverzifikaci investičního portfolia Přestože většině investorů je princip diverzifikace zhruba jasný -"nedávat všechna vejce do jednoho košíku"-, mnohdy ...

Pomoci mohou garantované a strukturované produkty nebo opce

Často se stačí jen lépe informovat o možnostech investování ve fondu nebo u správce aktiv. Sortiment finančních instrumentů dnes obohacují produkty jako inflačně zajištěné dluhopisy nebo garantované certifikáty. Pro investora to znamená, že si musí ujasnit, jaký minimální výnos požaduje (a jakou maximální ztrátu dokážete ustát), a ve druhém kroku se rozhodnout, jakou část portfolia je ochoten vyčlenit na rizikovější investice s atraktivnějším zhodnocením.

Dokonce i v druhém případě se nabízejí možnosti, jak limitovat riziko ztrát při dostatečně velké participaci na pozitivním vývoji. Tyto výhody lze získat díky nákupu opcí nebo využitím hedgeových strategií některých fondů.

Nebojte se opcí – 1. díl: Co to vlastně jsou opce? Nebojte se opcí – 1. díl: Co to vlastně jsou opce? Opce je finanční nástroj, který umožňuje nakoupit nebo prodat určitý počet podkladového aktiva za předem ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama