Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?

| Andrej Rády

Mnozí na to čekali a v úterý se jejich sen stal skutečností - Apple začne poprvé od roku 1995 vyplácet dividendu, konkrétně 2,65 USD každé čtvrtletí. Navíc plánuje zpětné odkupy akcií za 10 miliard USD. Celkem chce firma "vrátit" investorům 45 miliard USD. Může si to dovolit - díky několikaletému boomu a rekordním prodejům svých produktů je v bilanci firmy okolo 100 miliard volné hotovosti. Trhy zprávu nejprve přijaly rozporuplně, akcie v úvodu úterního obchodování dokonce ztrácely, ale během dne bez problémů obhájily 600dolarovou hranici. Co dividenda Applu znamená pro celý trh?

Applestore

Dobrá zpráva to není jen pro ty, kdo drží v současnosti rekordně drahé akcie Applu. Celá investorská veřejnost totiž může za krokem nejcennější veřejně obchodované firmy světa vidět i příslib lepších zítřků.

Vezme si Google příklad?

Možná si totiž některé další ziskové technologické firmy (proč mě napadá Google?) vezmou příklad a začnou se chovat ke svým akcionářům, tedy investorům přátelštěji.

Google konkrétně má velký talent rozpouštět své miliardy v mnohdy ztrátových projektech. Investory přitom zajímá v první řadě zisk. Samozřejmě, hlavní byznys, tedy internetové vyhledávání ve všech možných podobách, firmě na určité projektové "libůstky" bez problémů vydělává.

Zodpovědnost spojená s povinností vy platit každý kvartál akcionářům dividendu by z Googlu mohla udělat dospělou firmu. Zatím totiž působí jako adolescent, který rozhazuje, kde může, protože mu rodiče nestanovili limit na kartě. Ale je pravda, že Google si na útraty vydělává sám. Ale dost o něm.

Technologické akcie patří do portfolia více než kterékoli jiné Technologické akcie patří do portfolia více než kterékoli jiné Šest z deseti sektorů, zejména pak finance a firmy ze sektoru základních materiálů, teď čelí ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama