Zažije optimismus na trzích zatěžkávací zkoušku?

| Jan Čermák

Všeobecný optimismus na globálních trzích s rizikovými aktivy, jenž byl v posledních týdnech tažen levnými penězi, čeká dost možná zatěžkávací zkouška. Ta přitom může být podnícena úvahami o tom, zda bude tempo, jakým hlavní centrální banky světa pumpují do finančního systému další peníze, udrženo i v dohledné budoucnosti.

Fed

Tento týden dostanou trhy důležitou informační potravu v podobě choulostivých dat z amerického trhu práce. Od jeho výkonu odvozuje americká centrální banka svou politiku. Holubice ve vedení Fedu se přitom cítí poněkud zaskočeny nečekaně dobrým výkonem ekonomiky. Svižný růst zlepšuje situaci i na trhu práce, což by konec konců měla potvrdit i data z trhu práce zveřejňovaná na konci týdne.

Americký trh práce přitom od listopadu loňského roku v průměru vytváří 200 tisíc pracovních míst. V únoru tomu zřejmě nebylo jinak. Takto výrazná čísla jsou nezpochybnitelným důkazem udržitelného oživení, takže není divu, že i umírněnější centrální bankéři z Fedu již (zatím) nepočítají s tím, že by ekonomiku bylo zapotřebí ještě více (monetárně) stimulovat.

Zotavuje se americký trh práce? Zotavuje se americký trh práce? Graf na jedné straně znázorňuje, kolik měsíčně přibylo (respektive ubylo) v USA pracovních míst mimo ...

Druhé zklamání (z toho, že peníze na trhy aktiv nebudou přisypávány tak rychle jako dosud) může přijít ve čtvrtek odpoledne během zasedání ECB. Na jedné straně spokojenost s tím, že se rizikové marže na trzích dluhopisů utáhly, a na straně druhé znepokojení jestřábů z důsledků ultraexpanzivní politiky centrální banky, můžou přimět vedení ECB k tomu, že do odvolání ukončí pořádání tendrů na půjčování tříleté likvidity za 1,0 %.

reklama
reklama