Americká výsledková sezóna: Nejspíš to nebude žádná sláva!

| redakce

Společnost FactSet předpovídá firmám z indexu S&P 500 za uplynulý kvartál 0,1% meziroční pokles zisku. Hlavní faktory, které se tentokrát s největší pravděpodobností podepíší na ziscích, jsou oslabující poptávka na vyspělých i rozvíjejících se trzích a vyšší náklady. Výsledkovou sezónu dnes startuje Alcoa, u níž je očekáván stejný pokles zisku jako pro celý index S&P 500. Bude platit pravidlo, že jak dopadne Alcoa, skončí i zbytek trhu?

Většímu propadu S&P 500 nejspíš zabrání Apple. Tvůrce iPadů se na tržní kapitalizaci indexu podílí 4 % a opět se očekává, že k růstu zisků přispěje největším dílem. Pokud bychom při propočtech vynechali Apple, zisk firem indexu by se propadl o -1,6 %.

Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám Investoři s napětím očekávají začátek americké výsledkové sezóny. Ve vzduchu visí obavy z ekonomického zpomalení, ...

Podle odhadů FactSet by mělo zaznamenat pokles sedm z deseti základních sektorů. Nejhůře by na tom měl být sektor materiálů (-14,5 %) a telekomunikací (-10,1 %), tyto dva sektory během uplynulého kvartálu postihl rekordně největší downgrade odhadů.

Pro celý index S&P 500 analytici snížili odhady zisku v průběhu čtvrtletí o celá 3 %. Jediný sektor, u kterého byly od 31. prosince odhady navýšeny, jsou informační technologie (z 0,5 % na 3,4 %), na čemž má hlavní zásluhu Apple. Kdybychom Apple vyloučili, klesla by míra růstu sektoru IT na -4,7 %.

Mezi tři růstové sektory se zařadily i finance s předpokládaným zvýšením zisku o 5 %.

Růst zisků S&P 500 v 1Q2012 podle sektorů
reklama
reklama