Výsledky v závěru týdne představí McDonald's, Schlumberger, General Electric a Kimberly-Clark

| redakce

Další týden americké výsledkové sezóny se chýlí ke konci, ale to neznamená, že by na pátek nebyly naplánované důležité reporty. Svá čísla představí McDonald's, energetická společnost Schlumberger, General Electric a farmaceutická Kimberly-Clark. Jaké odhady ohledně zisku a tržeb mají analytici oslovení společností Bloomberg?

General Electric - čtvrtletní zisk a tržby

General Electric

Začátkem dubna společnost oznámila, že uzavřela kontrakt s nigerijskou vládou na distribuci elektřiny v zemi. Na základě kontraktu by během pěti let mělo být v Nigérii do distribuční sítě investováno 10 miliard USD. GE si uvědomuje rizika spojená s investicemi v této zemi a přislíbila zatím jen 1 až 1,5 miliardy USD, aby v případě neočekávaných problémů mohla své aktivity stáhnout.

Ačkoli Nigérie zatím trpí problémy s korupcí a špatnou vládou, jde o zemi s velkým nerostným bohatstvím (včetně ropy a zemního plynu) a obrovskou populací, což jí dává potenciál stát se významnou rozvíjející se ekonomikou. Privatizace skrze smlouvu s GE představuje pro zemi krok směrem k budoucí prosperitě.

Bude důležité sledovat, jak na čerstvou dohodu zareagují největší konkurenti GE - konglomeráty Unit Technologies a Siemens. Pokud se projekt bude vyvíjet příznivě, dají seočekávat jejich investice v dalších částech Afriky. Vzhledem k povaze energetického odvětví, které funguje jako přirozený monopol, se GE nemusí bát, že by ji po vybudování distribuční sítě v Nigérii v budoucnosti ohrožovala konkurence.

Výkonnost akcií GE nebyla v poslední době příliš dobrá, a to především kvůli negativní pozornosti v souvislosti s havárií ve Fukušimě, kde GE projektovala šest reaktorů. Tyto reaktory zůstávaly v provozu navzdory silné kritice, kterou sklízely již od roku 1972. Panika byla však snad jen krátkodobá, protože z jaderné energie GE plynulo například v roce 2010 jen 1 % tržeb. Naproti tomu 40 % tržeb je spjato s produkcí energie ze zemního plynu a větrných turbín.

Firma se mimo jiné soustředí na sektor letectví. Konglomerátní charakter společnosti zajišťuje akciím GE nižší míru rizika, protože se v případě poklesu jednoho odvětví může spolehnout na příjmy v ostatních.

Historicky levná akcie, se kterou vsadíte na americkou ekonomiku jako celek Historicky levná akcie, se kterou vsadíte na americkou ekonomiku jako celek General Electric není potřeba nějak zvlášť popisovat - je to taková malá americká ekonomika v ...

reklama
reklama