Akciový výhled na 2. čtvrtletí: Rozdělená Evropa, pokles v Americe

| Peter Garnry

Zatímco severní část Evropy začne znovu ekonomicky akcelerovat, periferie uvízla v blátě. Výhled amerického indexu S&P 500 je spíše negativní. Globálním akciím ještě pár let potvrá, než se dostanou z dosahu současné propasti.

Ke konci loňského roku se naplnil náš scénář o maximální intervenci ze strany ECB, která spustila svůj program LTRO na obranu před úvěrovou krizí. LTRO a lepší než očekávaná ekonomická data pomohly akciím k růstu a některé z nejčernějších mraků se rozplynuly. Avšak přes všechny snahy jsou objemy obchodů ve srovnání s průměrem od roku 1995 jen lehce nad průměry.

Kyvadlo globálních akcií se opět pohnulo směrem k historickým oceněním. Než definitivně překleneme propast, potrvá to ještě několik let, a rozhodně ne bezproblémových.

Evropa: Bohatý sever, problematický jih

V Evropě bude zbytek roku ve znamení dvou odlišných trendů. Zatímco severní část Evropy začne znovu akcelerovat, periferie zůstane uvízlá v blátě. To je jasně vidět například na rozdílné výkonnosti německého indexu DAX a španělského IBEX 35.

Za propadem španělských akcií jsou hlavně úsporná opatření v zemi a rekordní nezaměstnanost. V předešlých měsících se výnosy vládních 10letých dluhopisů Itálie opět propadly pod výnosy španělských dluhopisů. Kreditní spready indikují mnohem lepší budoucnost Itálie. Přitom předpokládané tempo růstu milánského indexu FTSE MIB a španělského IBEX 35 značí pravý opak.

Německé a španělské akcie
  • 1
  • 2
reklama
reklama