Akcie, nebo dluhopisy? Dilema druhého čtvrtletí čeká na vyřešení

| redakce

Akcie mají za sebou skvělé čtvrtletí, S&P 500 posílil o 12 %. Americké státní dluhopisy naopak ztratily 1 %, firemní bondy (včetně rizikových s vysokým výnosem) pak podle indexů z dílny Bank of America Merrill Lynch vzrostly jen o 3 %. Může dominance akcií pokračovat?

Americké akcie

Analytici spíše favorizují akcie, i když nečekají podobně rychlý růst jako v prvním kvartálu. Nepředpokládají totiž příklon investorů k dluhopisům, jejichž úroky jsou stále velice nízko, takže sotva pokrývají inflaci.

"Akciím stále věříme, i když stejně jako většina trhu čekáme na výraznější pokles, abychom mohli dokupovat za nižší ceny," říká Andrew Burkly, tržní stratég z Brown Brothers Harriman. "Akcie podle mě zakončí druhé čtvrtletí na stejné úrovni, možná i o něco silnější."

V rámci sezónnosti by měly akcie růst hlavně v dubnu, zatímco v květnu přijde otřepané "sell in May", kdy se řada investorů stahuje z trhu. Ovšem stratégové právě na nějaký výraznější propad akcií čekají. Kdo zaspal rally na začátku roku, v březnu už se do akcií příliš nehrnul.

Kdy v dubnu nakupovat americké akcie? Kdy v dubnu nakupovat americké akcie? První čtvrtletí je za námi. Co přinesl poslední měsíc, tedy březen v souvislosti s pivoty ...

Milton Ezrati, ekonom a stratég z Lord Abbett, očekává v druhém kvartálu pullback akcií o 8 až 10 %, ovšem do konce roku vidí index S&P 500 o 15 % výše, než je v současnosti (nad 1 415 body). "Síla ekonomiky byla v uplynulém čtvrtletí poněkud přeceněna. Druhé dno recese Ameriku nečeká, ovšem obavy na trhu porostou. Znovu zklamou například čísla z trhu nemovitostí."

V době poklesu akcií se bude naopak dařit dluhopisům, které investoři v období nejistoty a strachu s oblibou vyhledávají. Ovšem podle Ezratiho půjde o "past", která velice záhy "sklapne".

  • 1
  • 2
reklama
reklama